REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Gebze Haber

Gelecek Kocaeli’den Doğu Türkistan’a Destek Kampanyası

Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanlığı’nın, Doğu Türkistan’da yaşanan soykırıma dikkat çekmek için change.org üzerinde başlattığı kampanyaya destek her geçen gün büyüyor. 10 bini aşkın kişinin imzalayarak destek verdiği kampanya, iktidara konuya duyarlı olması konusunda çağrı yapıyor.

Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran, “Doğu Türkistan meselesini ciddi anlamda ele alarak, oradaki zulmü ve soykırımı kamuoyuna duyuran en etkin parti Gelecek Partisi’dir. Bu insanlık dramı ile ilgili hem genel merkezimiz hem de diğer il teşkilatlarımız ciddi anlamda kampanyalar düzenlemekte, paneller yapmakta ve her fırsatta birçok platformda konuyu dile getirmektedir. Buna rağmen Türkiye, henüz orada yaşananlarla ilgili somut bir adım atmamıştır, atmamakta ısrar etmektedir” dedi.

https://www.change.org/UygurTürkleriYalnızDeğildir

Kampanyanın metni şu şekilde:

Çin’in son yıllarda Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman topluma getirdiği yasaklar, büyük bir katliama neden olmaktadır. Doğu Türkistan halkına yaşatılan zulüm, gün geçtikçe büyümekte, yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün yükselmektedir.

Çin Devleti, bölgeye başörtüsü, namaz ve oruç gibi kısıtlamaları ardı arkası kesilmeksizin getirmektedir.

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip 22 ülkesi, imzaladıkları ortak bir bildiriyle Çin’in kuzey batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) yer alan toplama kamplarındaki zorla alıkoyma ve Müslümanlara ve azınlıklara yönelik hak ihlallerinin bir an önce son bulması için Pekin yönetimine çağrıda bulundu. 

Çin’in uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan mektupta “Sincan ve Çin genelinde din ve inanç özgürlükleri de dâhil olmak üzere insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırıyoruz” denildi. 

22 ülkenin temsilcileri, “Çin’i, Sincan’da Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklara mensup azınlıkları keyfi göz altılardan, serbest dolaşım haklarını ellerinden almaktan uzak durmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükelçilerinin imzasının bulunduğu 22 ülke sırasıyla şöyle:

ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Japonya, Kanada, Kuzey İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Norveç ve Yeni Zelanda.

İmzacı ülkeler arasında herhangi bir İslam ülkesinin temsilcisinin, DAHA DA KÖTÜSÜ TÜRKİYE’nin İMZASI BULUNMUYOR!

2016 yılından bu yana Doğu Türkistan’da insanlık tarihinin yüz karası olarak kabul edilen sözde “eğitim kampları” açıldığı ve BM Genel Kurulunda da ifade edildiği şekliyle 1 milyonun üzerinde Uygur ve Kazak etnik azınlığın buralarda belirli sürelerde tutulduğu bilinmektedir.

Çin resmi açıklamalarına göre bu sözde kamplarda “aşırılık ve ayrılıkçılık mücadele, meslek edindirme ve kanunlar hakkında bilgilendirmeler yapıldığı” ifade edilmiştir. Fakat sözde eğitimini tamamlayıp bir şekilde hür dünyaya çıkabilenlerin şahitlikleri ve bölgeye davet edilen gazetecilerin gözlemlerinden de anlaşıldığı üzere Çin devlet yetkililerinin gerçekleri gizlediği anlaşılmaktadır.

Bununla birlikte bölgede Çin resmi görevlilerinin, insanların rızaları dışında evlerinden 1 ila 3 ay arasında yatılı kaldığı, genç kızların Çinli erkeklerle evlenmeye zorlandığı, sözde aşırılık ve ayrılıkçılıkla mücadele adına bölge halkının dini ve milli değerlerinin aşağılandığı, insanlara kamplarda yaşadıklarını kimseyle paylaşmayacağına dair kefaletnameler imzalatıldığı, Çin Komünist Partisi’ne sadakatin olmazsa olmaz bir hedef olarak belirlendiğine dair ciddi insan hakları ihlalleri yaşandığı anlaşılmaktadır.

Keyfi uygulamaların, hakaret, işkence, tecavüz gibi ağır insan hakları ihlallerinin sıradanlaştığı sözde eğitim kamplarının ivedilikle kapatılarak, uluslararası bağımsız komisyonlarca araştırılmasını, tespit edilecek ihlallerden doğan sorumluluğun Çin Devlet yetkililerinden sorulmasını ve Doğu Türkistan’da (Uygur Özerk Bölgesi) insani normların hayata geçirilmesi hususunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gereğini yapmasını Yüce Milletimiz adına arz ve talep etmekteyiz.

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu