REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Röportajlar

CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan: Gebze’yi Yönetenler Gebzelileri Önemsemiyor

Haber41 Kocaeli olarak Cumhuriyet Halk Partisi Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan ile Gebze ve Türkiye Gündemine ilişkin bir röportaj gerçekleştirdik. CHP’nin Gebze İlçe Binasında gerçekleştirdiğimiz samimi sohbetimizde bizlere göstermiş olduğu misafirperverlik ve verdiği samimi yanıtlar için Gökhan Orhan’a teşekkür ederiz.

Söyleşimizden Satır Başları:

 • Gebze’nin En Büyük Sorunu Kentleşememek
 • Kenti Yönetenler Gebzelileri Önemsemiyor
 • Sanayicileri ve İdarecileri Gebze’de Tutamıyoruz
 • Gebze’yi Yönetenler Bu Kenti Ne Zaman Halka Açacaklar?
 • Osman Hamdi Bey Müzesi ve Eskihisar Kalesi Atıl Durumda
 • Macera Parkı Ne İçin Yapıldı?
 • Engelli Vatandaşlarımızın Gebze’de Yaşama Hakkı Yok mu?
 • Kent Planlayıcısı Belediye Başkanımız, Hâlâ Gebze’yi Planlayamadı!
 • Sorunlar Karşılık Bulmuyor!
 • Her Soruna Muhalefet Olmayız
 • Milli Eğitim Bakanı’nın Açıkladığı Neyin Başarısı?
 • Pandemi Kısıtlamaları Adaletsiz
 • Yasakları Zaten Uykuda Geçiriyoruz, Ne Anlamı Kalıyor?
 • Halkın Sağlığı, Lebaleb Salonları Alkışlayanların Umurunda Değil!
 • Yasaklar ve Aşı Tam Bir Çelişki Yumağı Oldu
 • İnsanlar Sosyal Medyada İktidarla Alay Ediyor
 • Millet Pudraşekerini İlk Seçimde İade Edecek!
 • Siyasetçiler Vatandaşın Sorunlarıyla, Yerel Siyasetçiler Kentin Sorunlarıyla İlgilenmeli

Gebze’nin En Büyük Sorunu Kentleşememek

Gebze’deki en büyük sorunun kentleşememek olduğunu söyleyen CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, “Gebze tam bir sorunlar yumağı. Gebze, İstanbul ile İzmit arasında kalmış, kaderine terk edilmiş bir köy durumunda şu anda” dedi. Gebze’nin büyükşehir statüsünde il olması gerektiğini ifade eden Orhan, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Gebze, nüfus olarak, sanayi gelişimi olarak büyükşehir statüsünde bir il olacak kadar özelliğe sahip bir kent. Trafik sorunu başta olmak üzere, kentleşememe sorunu, sosyalleşememe sorunu bulunuyor. İnsanların Gebze’de zaman geçirememe gibi bir problemleri var. Onun dışında altyapı çalışmalarının gündelik yaşamı ve kent yaşamını zora soktuğunu Gebze’de yaşayanlar olarak her gün görüyor ve yaşıyoruz. Bu anlamda gerçekten Gebze’yi yönetenlerin artık ‘Gebzelilik Bilinci’nin farkına varmaları gerekiyor. Gebze’yi önemsemeleri gerekiyor. Gebze’ye değer vermeleri gerekiyor.”

Kenti Yönetenler Gebzelileri Önemsemiyor

İnsanların sabah işe gitmek için saatlerce trafikte zaman geçirdiğine dikkat çeken Gökhan Orhan, “Trafik sorunu, kenti yönetenlerin Gebzelileri önemsemediğinin en güzel örneğidir” dedi ve şöyle devam etti:

“Sizler de görüyorsunuz, insanlar sabahları işe giderken saatlerce trafik sorunu yaşıyorlar. Geçenlerde sanayi girişinde, Mutlukent kavşağında yönetici arkadaşlarımızla beraber, servisteki vatandaşlarımızla hasbihal etme fırsatımız oldu. Servis şoförü diyor ki, ‘Ben önceden yarım saat erken kalkardım. Şimdi işçiyi fabrikaya mesai saatinde yetiştirebilmek için 2 saat daha erken kalkıyorum.’ Dolayısıyla sabah işine gitmek isteyen vatandaş nomalden iki saat daha erken uyanıyor. Bu insanlara zulümdür. Defalarca dile getirmemize rağmen, defalarca gündemde tutmamıza rağmen hâlâ konu ile alakalı ne herhangi bir açıklama, ne de herhangi bir paylaşım var. Bu da bu kenti yöneten insanların Gebze’yi ve Gebzelileri önemsemediğini ortaya koyuyor.”

Sanayicileri ve İdarecileri Gebze’de Tutamıyoruz

Gebzelilerin, Gebze’de zaman geçirmediğini belirten Göhan Orhan, fabrikatörlerin ve yöneticilerin bile Gebze’de yaşamadığına dikkat çekti. Orhan, şu ifadelere yer verdi:

“Gebze, büyük bir sanayi kentidir. Emeğin kentidir. Fakat sanayi sirkülasyonu ile beraber günlük nüfus 1,5 milyona çıkıyor burada. Fabrikatörler ve idareciler Gebze’de para kazanıyorlar. Fakat bu kazancın ne Gebze’ye, ne de Gebze esnafına bir faydası yok. Sanayicileri ve idarecileri Gebze’de tutamıyoruz. Bunun da ötesinde Gebzelileri Gebze’de tutamıyoruz.”

Gebze’yi Yönetenler Bu Kenti Ne Zaman Halka Açacaklar?

“Hafta sonu yasakları olmadan önce herkesin kendisine ait bir hafta sonu vardı. Hafta sonunu herkes ailesiyle, çoluğuyla çocuğuyla geçirmek istiyor. Tuzla’ya gidiyorum, kendi mahallemdeymiş gibi geziyorum. İzmit’e gidiyorum, aynı şekilde kendi mahalleme gelmişim gibi hissediyorum. Çünkü Gebzeliler hep buralarda. Bu insanlar neden Gebze’de zaman geçirmiyorlar? Gebze’yi yönetenler bu kenti ne zaman halka açacaklar? Ne zaman halkın yaşayacabileceği bir Gebze olacak?”

Osman Hamdi Bey Müzesi ve Eskihisar Kalesi Atıl Durumda

Eskihisar’ın dünyada nadir güzelliğe sahip bir kasaba olduğunu vurgulayan CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, bu kasabanın değerinin bilinmediğini, kasabadaki tarihi ve kültürel değerlerin atıl vaziyette kaldığını söyledi. Orhan, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Biz bu anlamda mücadelemizi sürdürüyoruz. Gebze, hiçbir şeyi olmayan bir kent değil. Bugün Eskihisar gibi dünyada nadir güzelliği, hoşluğu olan küçük bir kasabaya sahip. Orada Gebzelilerin daha rahat zaman geçirebileceği alanlar oluşturulabilir. Tarih de var bu kasabada. Osman Hamdi Bey Müzesi var, atıl durumda. Birkaç sefer Belediye Başkanına söyledik. ‘Müze neden terk edilmiş halde, neden restorasyon yapılmıyor, neden geliştirilmiyor, niye halka açılmıyor?’ diye sorduk. ‘İhalesini verdik, vereceğiz, şu oldu, bu oldu’ şeklinde hep geçiştirmelik cevaplarla karşılaştık.”

Macera Parkı Ne İçin Yapıldı?

“Onun dışında denize ve doğaya manzarası olan Eskihisar Kalesi var. Orası da aynı şekilde atıl durumda. Hemen Eskihisar Kalesi’nin yanına Macera Parkı adı altında bir demir yığını yapıldı. Sadece demir yığını, vatandaşa bir faydası yok. Şimdi orası tekrardan Valilik destekli başka bir şey olacakmış. Madem ki insanlar bunu kullanmayacaklardı, yazık günah değil mi? Bu insanların paralarını, alın terlerini götürdünüz, oralara gömdünüz. Vatandaş kullanamayacak ise bu yatırımları neden yapıyorsunuz?”

Topçu Kışlası arazisine kurulacak olan Millet Bahçesi projesini desteklediklerini, fakat hemen yanına yapılması düşünülen Galericiler Sitesinin, millet bahçesiyle yan yana olmaması gerektiğini ifade eden Gökhan Orhan, bu konuda şu ifadelere yer verdi:

“Yine biliyorsunuz Topçu Kışlası hikayesi var. Topçu Kışlası’nda Millet Bahçesi’ne sonuna kadar evet diyoruz. Başta da söylediğim gibi, insanların toplu zaman geçirebilecekleri bir yere ihtiyaçları var. Projede de gördüğümüz kadarıyla kafeteryalar, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, spor alanları, insanların ailelerile birlikte rahat vakit geçirebilecekleri alanlar projede mevcut. Bunlar bu kentin ihtiyaçları. Biz de bu kentin siyasetçileri ve bu kentte yaşayan dinamikler olarak bu projeye tabi ki destek oluruz. Fakat, hemen bu projenin dibine bir Galericiler Sitesi kondurulmaya çalışılıyor. Evet, Galericiler Sitesi de bu kentin ve galerici esnafının bir sorunu.”

Engelli Vatandaşlarımızın Gebze’de Yaşama Hakkı Yok mu?

“Ben de yaklaşık yüz kadar galerici esnafını dolaştım. Galericiler sitesinin olması gerektiğini, daha düzenli bir çalışma alanının olması gerektiğini dile getirdik. Yılmaz Argon Caddesi’nde esnaf arabasını satmak için mecburen dükkanının önüne kaldırıma koyuyor. Kaldırımı işgal ediyor. Bu sefer çocuk arabası olan yayalar oradan geçemiyor. Kaldırımı kullanamıyorlar. Zaten Gebze’de öyle bir kaldırım anlayışı oluşmuş ki, kaldırımın ortasında koskoca bir direk var. Görme engelli ve engelli vatandaşlarımızın sanki Gebze’de yaşamaya hakkı yokmuş gibi bir yapılanma olmuş. Sonuçta görme engelli bir vatandaş kaldırımda ilerlerken, senin kaldırımın ortasına diktiğin direkler, trafolar sebebiyle bir kaza geçirebilir, kendisine zarar verebilir. Bunları düşünmek lazım.”

Kent Planlayıcısı Belediye Başkanımız, Hâlâ Gebze’yi Planlayamadı!

Kendisi de bir kent planlayıcısı olan Gebze Belediye Başkanı’nı Gebze’yi yeteri kadar planlayamamakla eleştiren CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, Gebze’nin kentteki tüm dinamikleriyle birlikte yönetilmesinin, diğer siyasi partilerinde görüş ve düşünceleriyle yönetime ortak olmasının faydasından söz etti. Orhan şunları kaydetti:

“Sözde Belediye Başkanımız kent planlayıcısı. Ama göreve geldiğinden beri bu kenti planlayamadı ne yazık ki. Bu da kentin sorunlarını kentte yaşayanlarla paylaşmamasıyla alakalı. Ben her defasında Belediye Başkanımıza çağrıda bulunuyorum. En az ayda bir kere diğer siyasi partilerin ilçe başkanlarını da bir araya toplayın. Kentin sorunlarını konuşalım. Ticaret Odası Başkanı var, Esnaf Odası Başkanı var, Sendika Başkanları var, STK’lar var, bu insanlar bu kentte faaliyet gösteren yapılar. Bu kent için bir şeyler yapmak isteyen insanlar. Bu insanlara kapıları kapatarak, bu insanlardan kaçarak çözüm bulunmaz. ‘Ben belediye başkanıyım, her şeyi doğru yaparım mantığı’ tamamen yanlış ve bizim karşısında durduğumuz bir anlayış. O yüzden tekrar yineliyorum bu çağrımı. Gebze Blediye Başkanı’nın ayda en az bir kere diğer siyasi partilerin ilçe başkanlarıyla da bu kentin sorunlarına yönelik bir toplantı organizasyonu yapması lazım.”

Sorunlar Karşılık Bulmuyor!

Siyasi partilerin sürekli sokakta, vatandaşla, esnafla iç içe olduğuna dikkat çeken Gökhan Orhan, kentin sorunlarını bizzat dinlediklerini, gördüklerini söyledi. Bunların Belediye Başkanına aktarılmasının önemini vurgulayan Orhan, “Gazeteciler aracılığıyla, basın aracılığıyla ve sosyal medya üzerinden iletilen sorunlar ne yazık ki karşılık bulmuyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Biz devamlı sokaktayız, diğer siyasi partiler de devamlı sokakta. Halkın içindeyiz, talepleri var, ihtiyaçları var, bu kentin sorunları var, kentin sorunlarını kim çözecek, bu kentin belediye başkanı çözecek. Biz de çözüm önerilerimizle beraber kentin sorunlarını belediye başkanına ileteceğiz ve Gebze’yi yönetmek, daha huzurlu bir Gebze oluşturmak için taşın altına elimizi değil gönlümüzü koymuş olacağız. Onun dışında gazeteciler aracılığıyla, basın aracılığıyla ve sosyal medya üzerinden iletilen sorunlar ne yazık ki karşılık bulmuyor. Sağolsun Gebze Basını Gebze’nin sorunlarını devamlı gündemde tutuyorlar ama belediye başkanının kulağına buradan giriyor, buradan çıkıyor. En azından bu kentte her kesimi temsil eden insanları karşısına alıp konuşsa, ‘sevgi ve kardeşlik içerisinde bu kenti hep beraber yönetelim’ dese belki de Gebze, Türkiye’deki en huzurlu ve sorunların en hızlı çözüldüğü bir şehir olma yolunda hızla ilerleyecektir.”

Her Soruna Muhalefet Olmayız

Toplumsal olaylarda veya kenti ilgilendiren sorunlarda siyaset aramadığını, her soruna da muhalefet etmeye gerek olmadığını ifade eden Gökhan Orhan şunları söyledi:

“Ben kentin sorununda siyaset aramam. Benim Gebzeli hemşehrim bu kentte rahat yaşayabiliyorsa, daha rahat yaşayabilecekse, bunu siyasi malzeme olarak kullanmam. Kullanmamak da lazım. Tabi ki siyasetçiyiz, siyaset yapacağımız sorunlar da olacak. Ama toplumsal olaylarda veya bu kenti ilgilendiren sorunlarda muhalefet partisi ilçe başkanıyım diye her soruna muhalefet etmeye gerek yok. Bu kent için doğru yapılan, bu kentin faydasına olacak her şeyde çalışmaların yanında olacağımızı her fırsatta belirtiyoruz. Yapılacak projelerin Gebzelilere faydası olacağı düşüncesi bizde de oluştuktan sonra destek de veririm, açılışa da giderim, temel atmaya da giderim, program anlatmaya da giderim.

Konuşmamın ortasında da söylediğim gibi, belediye başkanı Gebze’yi sevdiğini bu kentte mücadele insanları da bu işin içne katarak daha çok belli etmeli. Belediye başkanı şu anda Gebze’de yaşıyor mu, yaşamıyor mu, kentte bir belediye başkanı var mı, bu kenttkilerin haberi yok.”

Büyükşehir İl Statüsündeki Gebze’de Hastaneler Yetersiz

Pandemi sürecinde hastanelerin durumuyla ilgili sorularımızı da yanıtlayan CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, Gebze Fatih Devlet Hastanesi binasının atıl ve kötü durumda olduğunu söyledi. Büyükşehir il statüsündeki Gebze’de onkoloji hastanesi bulunmadığına dikkat çeken Orhan, şunları kaydetti:

“Hastanelerimiz kentlerin nüfus oranına göre yetersiz. Darıca Farabi Devlet Hastanesi var, Gebze Fatih Devlet Hastanesi var. Ama konuşmama başlarken de söylediğim gibi burası büyükşehir statüsünde bir kent. Yeterli mi? Yetersiz. Çayırova’da hikayesi devam eden bir hastane temeli var. İl ve ilçe başkanlarımızın mücadelesi sonrası bir temel atma programı yapmaya çalışıyorlar. Şimdi Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne Dilovası, Darıca, Çayırova ve hatta Tuzla’dan gelen vatandaşlarımız var. Daha da büyümesi gerekiyor. Büyükşehir statüsündeki Gebze’de onkoloji hastanemiz yok mesela. Burada onkoloji tedavisi görmek isteyen bir vatandaşımız ya özel hastanelere giderek parası karşılığında tedavisini görecek, parası yoksa gidecek Kocaeli Üniversitesi’ne üç ay sonraya, altı ay sonraya tedavi randevusu alacak.”

Paralar Fatih Devlet Hastanesi’nde Çöpe Atılmış

Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne yapılan yatırımın atıl olduğunu ifade Gökhan Orhan, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi.

“Hastanelerin durumları içler acısı. Hele ki yeni yapılmış bir hastane olan Fatih Devlet Hastanesi perişan durumda. Zaman zaman hastalar için, vatandaşlarımızın problemi oldukça gidiyoruz. Oraya harcanan para haram olmuştur. Orayı yapanlar gerçekten hak etmedikleri bir para kazanmışlar oradan. Böyle atıl bir hastane daha yapılamazdı. Malzeme kalitesi düşük. Sistem yok. Merdiven kenarlarına ipler bağlamışlar. O kadar büyük paralara ihale edilen böyle kamu kuruluşları kaderine terk edilecek şekilde mi bırakılmalı? Denetleyen, sorgulayan, teslim alan yok. Gerçekten bugün bir soruşturma başlatılsın, o hastaneyi o şekilde teslim alan yönetici her kimse ciddi anlamda yargılanır. Ben mühendis veya müteahhit değilim ama iyi kötü bir binanın oluşumundan, görünümünden bir sonuç çıkarabiliyoruz. İnsanların parası orada gerçekten çöpe atılmış. Yeterli anlamda bir kapasite yok. Yoğun bakım ünitesi problemi tüm ülkede olduğu gibi, bizim kentimizde de var. Hastane içinde insan yaşamı mücadele eden o kıymetli hemşirelerimiz, doktorlarımız, hasta bakıcılarımız, temizlik görevlilerimiz, yani hastane bünyesinde çalışan bütün sağlık emekçilerinin dışında her şey atıl durumda. Bu insanlar şu anda oraya mücadele katıyor, güzellik katıyor.”

Bu Kent İçin Hizmet Etme Hırsları Yok!

Pandemi sürecinde öğrencilerimizin ve gençlerimizin yaşadığı sorun ve sıkıntılarla ilgili sorularımızı da yanıtlayan CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, “Gebze’de hâlâ kömürle ısınan okullar var. Gebze’de halen EBA ile yüz yüze gelemeyen öğrenciler var” diyerek, Gebze’de ciddi anlamda bir internet problemi yaşandığına dikkat çekti. Orhan, şunları söyledi:

“Beylikbağı bölgesinde hâlâ evine internet alamayan öğrenciler var. Telekom altyapısı burada sıfır. Telefon yöneticilerini defalarca eleştirdik, onlarla defalarca görüştük. Fakat adım atılmıyor. Çünkü kente hizmet anlayışı yok. Bu kent için bir şey yapma hırsı yok. Gebze’nin merkezinde benim çocuğum internete bağlanabiliyorken, internetten ders görebiliyorken iki-üç kilometre ötedeki mahallede yaşayan bir çocuğun internete girememesi, bu kentin yöneticileri başta olmak üzere her anne babanın vicdanını sızlatması lazım.”

Milli Eğitim Bakanı’nın Açıkladığı Neyin Başarısı?

Türkiye’de 18 milyon civarında öğrenci bulunduğuna dikkat çeken Gökhan Orhan, 18 milyonun eşit şartlarda eğitim almadığına dikkat çekerek şu ifadeleri kaydetti:

“Tablet problemi var, evinde bilgisayarı olmayan çocuklar var. Telefondan ders dinlemek için mücadele eden çocuklar var. Böyle mi olacak? Eğitim zaten berbat bir haldeydi, pandemi ile iyice dibe vurdu. Çocuklarımızın koskoca iki senesi, yaşamlarından heba oldu. Yaşamın her alanında iki yıl daha geç başlayacaklar. Milli Eğitim Bakanı da çıkıp bir başarıdan bahsedebiliyor. Ne başarısı bu? Ülkede 18 milyon öğrenci var, emin olun bir milyon öğrenci ya bağlanıyordur ya bağlanamıyordur. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin merkezindeki çocuklar bağlanabiliyorlar. Ailelerinin durumu iyi olan, tablet ve bilgisayar alabilen çocuklar gayet rahat derslerini görebiliyorlar. Kırsal bölgelerdeki çocuklar ne olacak? Köy okulları ne olacak? Eğitim kentimizde de ülkemizde de ciddi anlamda sıkıntı.”

Pandemi Kısıtlamaları Adaletsiz

Gündemdeki pandemi yasaklarının adaletsiz olduğunu ifade eden CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, “Yeniden gündeme gelen kısıtlamalar da, öncekiler de adaletsiz. Oteller açık, gece mekanları açık, türkü mekanları açık. İnsanlar tatil biletlerini şimdiden almaya başladılar. Ama bu kentin içinde yaşayan insanlara döndüğümüzde, yani marketçisine, bakkalcısına, kahve esnafına, kafeteryacısına, küçük esnafa döndüğümüzde, durum rezalet, içler acısı. İnsanlar dükkanlarını açamıyorlar, yanında çalıştırdıkları personele maaş ödeyemiyorlar. Aylık 1000 lira gibi komik rakamlarla destek oluyoruz diye çıkıp naralar atıyorlar. Çoğu esnaf da bu desteği zaten alamadı. Yazık, bu insanlarla alay etmeyin” dedi ve şöyle devam etti:

“Bakın, bunu her yerde söylüyorum. Eski Adliye Caddesi’nde bir kafeterya, ayakkabı tezgahı kurmuş. Dükkanın kirasını çıkarmak, personele maaş ödemek, akşam eve ekmek götürmek için pasajdan beş-on lira kârla ayakkabı alıyor ve getirip dükkanının önünde ek olarak ayakkabı satıyor. Hemen ilerisinde köşedeki dükkan, manav tezgahı kurmuş. Kafeteryalar kapalı, satış yapmak yasak, en azından elma, portakal, mandalina satıp, akşam eve ekmek götürmeye çalışıyor. İnsanlar bu hale düşürülmemeli. İnsanların günlük yaşantısına ve sağlığına engel olmayacak düzenli bir kısıtlama olsaydı belki şu anda bunları konuşmuyor olacaktık.”

Yasakları Zaten Uykuda Geçiriyoruz, Ne Anlamı Kalıyor?

“Akşam dokuzdan sabah beşe kadar yapılan kısıtlamanın bize ne faydası var?” diye soran Gökhan Orhan, insanların zaten beş gün boyunca virüsü üzerlerinde gezdirdiğine dikkat çekti ve yasakların gereksiz şekilde düzenlendiğini söyledi. Orhan, şu ifadelere yer verdi:

“Zaten insanlar günlük mesaisini bitirmiş oluyorlar, evlerine yorgun gitmiş oluyorlar, saat dokuzda, onda uyuyup sabah altı-yedi gibi de uyanmış oluyorlar.  Zaten uykuyla geçirmiş oluyorlar. Yasak olsa da vatandaş sokakta değil, olmasa da. Hafta sonları insanların daha yoğun dışarıda olabileceğini düşünüyorlar belki ama iki gün yeterli mi? İnsanlar çalıştığı yerden, katıldığı toplantıdan, gittiği hastaneden, bindiği minibüsten aldığı virüsü beş gün üzerinde taşıyor. Beşinci günün sonunda da aynı evde kaldığı ailesine bulaştırıyor.”

Halkın Sağlığı, Lebaleb Salonları Alkışlayanların Umurunda Değil!

“Sen sporsalonlarını ağzına kadar doldurursan, lebalep dolu diye alkışlarsan, alkışlatırsan, vaka sayısı tabi ki artar. Bütün bu insanların sağlığı ile oynamaya ne hakkın var senin? Ülkede dükkanını açamayan, kirasını ödeyemeyen insanlar var. Tam patron destekli kısa çalışma ödeneği altında insanlar ücretsiz izinlere çıkarılıyorlar. Yarı ödemeli şekilde mesai yapıyorlar. Zaten kriz vardı, geçim zorluğu vardı. Bu gelen saçma sapan yasaklardan sonra da bu sorunlar çığ gibi büyüdü. İnsanların artık yaşama sevinci kalmamış. İnsanların artık düşünmeye bile zamanı kalmamış, insanlar günü kurtarmanın derdine düşmüş.”

Yasaklar ve Aşı Tam Bir Çelişki Yumağı Oldu

Pandemi sürecinde toplu taşımalarda yaşanan yoğunluğa dikkat çeken Gökhan Orhan, denetimlerin göstermelik olduğunu söyledi. Aşı ile ilgili verilen rakamların başından beri tutmadığını da ifade eden Orhan, “Defalarca uyardık” dedi ve şöyle devam etti:

“Toplu taşımalara bakıyorsunuz, insanlar kontrolsüz şekilde üst üste seyahat ediyorlar. Göstermelik olsun diye bir iki tane çeviriyorlar, ceza kesiyorlar. Herkes eline almış bir para makbuzu, önüne gelene ceza kesiyorlar. Sahilde yaşlı bir amcayı uyarıyor beş tane bekçi. Amcanın maskesi yok diye ceza kesmeye kalkıyorlar. Ceza kesenlerin de ağzında maske yok. Şimdi bu ne çelişkidir?

Aşı ne oldu? Yaz geldi. Daha verilen oranlar tutmadı. İnsanlar dört gözle aşı vurulacakları günü bekliyor. İnsanlar dört gözle sağlıklarına kavuşmayı, eşine dostuna sarılmayı bekliyor, bayramları bayram tadında geçirecekleri günlerin hasretiyle yaşıyorlar. Aşıya nasıl talep olmaz? Olmayan aşıya tabi ki talep olmaz.

Biz defalarca uyardık, yapmayın bu kongreleri dedik. Ne oldu? İstanbul İl Başkanlığı karantinaya alındı. 17 tane pozitif vaka çıktı. O insanlar aileleriyle, dışarıda esnafla, bakkalla, manavla, taksiciyle temas etti. Bu insanların vebalini kim ödeyecek? Özetle Adam diyor ki, ben havamı atayım, gösterişimi yapayım, insanlar benim önceden olduğu gibi şimdi de umurumda değil.”

İnsanlar Sosyal Medyada İktidarla Alay Ediyor

Uzun bir süre Türkiye gündemini meşgul eden Kürşat Ayvatoğlu olayı ile ilgili sorularımızı da yanıtlayan CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, “Pudraşekeri diyerek milleti aldatması ayrı bir sorun, böylesine lüks bir yaşantıya sahip olması ayrı bir sorun” yorumunda bulundu ve  “Gençlerimize madde bağımlısı bir gencin lüks keyfini göstererek mi geleceği inşa edeceğiz?” diye sordu. Orhan şöyle devam etti:

“Pudraşekeri firmaları ciddi anlamda bütçe ayırsalardı bu kadar reklam yapamazlardı. İçler acısı gerçekten. İnsanlar sokakta çöpten ekmek toplarken, bu kentte çocuğuna pantolon alamadı diye intihar eden babalar, evini geçindiremeyen insanlar varken böyle bir olayın gündeme gelmesi içler acısı. İnsanlar artık sosyal medyada yağı çok kutsal bir şeymiş gibi evin en kıymetli köşesine koyarak iktidarla alay ediyorlar. Yağ olmuş 70-80 lira. Şimdi insanlar bu sıkıntıları yaşarken sen kalkıyorsun alay eder gibi arabanda madde kullanıyorsun, sonra da çıkıp pudraşekeri diyerek bu ülkenin savcısını, polisini kandırıyorsun. Arkadaşlarının itirafından sonra yok annemi kaybetmiştim, yok babamı kaybetmiştim, şöyle oldu, böyle oldu… Bu ayrı bir sorun. Bir de bir büro çalışanının çok lüks arabalar, çok lüks yaşantılara ulaşması da ayrı bir sorun.”

Millet Pudraşekerini İlk Seçimde İade Edecek!

“Bu ülkede asgari ücretle geçinen insanlar ay başını getiremezken, çocuğuna çikolata alamadı diye kendine zarar veren anne babalar varken, o insanlar arabalarının bagajında Euro, Dolar taşıyorlar. Bu adaletsizliğin göstergesi değildir de nedir? Hani biz bu ülkenin geleceğine sahip çıkacak gençler yetiştirecektik? Böyle insanlar mı bu gençlere örnek olacaklar? Gençlerimize madde bağımlısı bir gencin lüks keyfini göstererek mi geleceği inşa edeceğiz?

Arkadaşları şikayetçi olmasa belki de millete pudraşekeri diye yutturacaklardı. Bir ara kedidir o trafoya giren hikayesini yedirmeye çalıştılar. Şimdi de pudraşekeridir hikayesini yedirmeye çalışıyorlar. Bence milletle alay etmesinler, kimse yemez.

Bunlar daha gün yüzüne çıkanlar. Perde arkasında kabahati daha büyük işler olduğunu düşünüyorum ama onlar da çıkacaktır yakında. Zaman geçtikçe artık eriyorlar. Zaman geçtikçe yaptıkları ihaneti, bu gereksiz lüks yaşantılarını, insanların vergileriyle, paralarıyla nasıl yaşamlar kurduklarını bu ülkedeki herkes görecek ve ilk seçimde pudraşekerini geri iade edecekler.”

Siyasetçiler Vatandaşın Sorunlarıyla, Yerel Siyasetçiler Kentin Sorunlarıyla İlgilenmeli

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanlığı tarafından kurulan ve her ilin, her ilçenin sorunlarına bir reçete hazırlayan profesyonel bir ekip kurduklarını belirten Gökhan Orhan, “doktor doğru reçete yazdığında ve tedavi doğru uygulandığında vatandaş mutlu oluyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Siyasetçiler vatandaşın sorunlarıyla ilgilenmeli. Yerel siyasetçiler kentin sorunlarıyla ilgilenmeli. Soruna yapıcı, doğru çözümler getirmeli. Bizim il başkanlığımızın kurduğu, il başkanlığımızın nezaretinde bir komisyonumuz var. İl yöneticilerimiz, il ve ilçe eğitim sekreterlerimiz ve parti okulumuzdan oluşan bir profesyonel ekibimiz var. Bu ekip Kocaeli’nin reçetesini çıkarıyor. Her ilin kendine göre bir reçetesi var. Bize diyor ki, kentin reçetesi bu. Bu kentin sorunlarını çözüme kavuşturmak için mücadele ediyoruz. Biliyorsunuz kısa süre önce bölgemize on iki milletvekilimiz geldi. Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’da dörder milletvekilimizle alan çalışması yaptık. Kentte öyle güzel bir algı oluştu ki, doktor doğru reçeteyi yazdığında ve tedavi doğru uygulandığında vatandaşta bir ilgi oluşturuyor. Biz bu ilgiyi çözümlemelerimizle, parti politikalarımızla, ilçemizin faaliyetleriyle projeye döktüğümüzde gerçekten insanların oylarının değişebilme durumunun daha yüksek olduğunu görüyoruz ve il başkanlığımızın bu projesiyle Kocaeli’nde ciddi bir başarıya ulaşacağımızın garantisini de buradan veriyorum.”

(Röportaj: Selçuk Erat – Nazlı Üstün) Haber41 Kocaeli

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu