REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Röportajlar

Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç: Gebze’yi Gebze Yapan Millî Görüş Belediyeciliği’dir.

Haber41 Kocaeli olarak yayınladığımız “Başkanlar Konuşuyor” programımızın bu bölümünde Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç ile Gebze ve Türkiye Gündemine ilişkin bir röportaj gerçekleştirdik. Yeniden Refah Partisi’nin harika Çoban Mustafa Paşa Camii manzaralı ilçe binasında gerçekleştirdiğimiz samimi sohbetimizde bizlere göstermiş olduğu misafirperverlik ve verdiği samimi yanıtlar için kendisine ve ekibine teşekkür ederiz.

On bir ayın sultanı Ramazan’ı pandemi şartları sebebiyle manevi atmosferinden uzak yaşıyor olsak da Haber41 Kocaeli Ailesi olarak bizler de Ramazan Bayramı’na ve sağlık açısından daha güzel günlere ulaşacağımızı ümit ediyoruz.

“Cenab-ı Allah hepimize çok güzel bir Ramazan geçirmeyi nasip etsin inşallah” diyerek söze başlayan Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, “Bizim ilçe teşkilat binamız da çok güzel bir manzaranın, yani Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nin tam karşısında. Pandemi sürecinde maske, mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde en güzel şekilde ibadetimizi yaparak Ramazan’ı geçirecek ve inşallah Ramazan Bayramı’na ulaşacağız. Rabbim tez zamanda pandemiyi bitirip özlediğimiz bayramlara ulaşmayı cümlemize ve Gebzeli hemşerilerimize nasip etsin” dedi ve pandemi koşullarını, kısıtlamaları eleştirdi. Engin Kılıç’ın eleştirilerinin odağında ise vatandaş vardı. “Tam kapanma taraftarı değilim, zira ekonomimiz zor durumda” diyen Kılıç şunları söyledi:

Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç: Gebze’yi Gebze Yapan Millî Görüş Belediyeciliği’dir.
Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç: Gebze’yi Gebze Yapan Millî Görüş Belediyeciliği’dir.

Tam kapanma taraftarı değilim, zira ekonomimiz zor durumda

“Ekonomik şartlara baktığımızda kapanma zor. Pandemi şartlarına baktığımızda yayılma hızı fazla. Fakat toplum hastalığa karşı geçen seneye göre daha fazla bağışıklık kazanmış durumda. Ben çok kapanma taraftarı değilim. Toplumumuzun bu konuda çok dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Vatandaş olarak temizlik, maske ve mesafeye dikkat etmek durumundayız. Vatandaş serbest olduğu zaman ‘bana bir şey olmaz’ düsturuyla çarşıda pazarda normal hayatına devam ediyor. Kapatamıyorsunuz, kapanmıyor. Kapattığınız zaman ülke ekonomisi nereye gidecek, zaten zor durumda.”

Kapanmaya gidildiği takdirde ciddi bir devlet desteğinin olması gerektiğini belirten Kılıç, Türkiye’nin pandemide vatandaşına destek veren ülkeler arasında sondan üçüncü sırada olduğunun altını çizdi. “20 bin lira kira veren vatandaşa bin lira destek vermişsiniz, çok da bir anlamı yok” diyen Kılıç şu ifadelere yer verdi:

“Ulusal kanallar bu haberlerle dolu: Vatandaş tası tarağı topluyor, dükkânını kapatıp memlekete geri dönüyor. Vatandaş artık yapacak bir şeyi olmadığını söylüyor. Çalışanını ücretsiz izne çıkarıyor, kendisi de memleketine geri dönüyor. Gebze’de çarşıya çıktığınızda birçok dükkânın kapalı, boş veya kiralık olduğunu görüyorsunuz.”

Halk olarak kurallara uymuyoruz

Halkın maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymadığını, sonuç olarak hastalığın daha hızlı yayıldığını ifade eden Kılıç şunları kaydetti:

“Biz toplum olarak, vatandaş olarak pandemi ile alakalı kendimizi korumayı bilmeliyiz. Bu konuda toplum olarak çok geri kaldık. Bakın, hemen önümüz otobüs durağı ama vatandaş hiçbir şey yokmuş gibi iç içe duruyor. Maalesef halk olarak kurallara çok uymadık, uymuyoruz. Yasak bize çiğnenmesi gereken bir şeymiş gibi geliyor. Ne diyebilirim ki, inşallah rabbim iyi etsin.”

Sadece Ak Parti Değil, Herkes Lebalep Kongre Yaptı

Ülke gündemini meşgul eden lebalep kongrelerle ilgili düşüncelerini paylaşan Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, “Bu konuda sadece Ak Parti’yi gündeme getirmek yanlış olur” dedi ve şöyle devam etti:

“Ak Parti, iktidar partisi olduğu için çok göze çarptı. Siyasi partilerin birçoğu kongre yaptı. Fakat iktidar partisi örnek olmalıydı. Lebalep yapmamalıydı. Cumhurbaşkanımız da ‘hoş geldiniz, lebalep doldurdunuz salonları’ deyince, vatandaşta da ‘bir şey yokmuş’ algısı oluştu. Dolayısıyla bir anda kırmızıya büründü ülke. Dolayısıyla bu konuda sadece Ak Parti’yi suçlamamak lazım. Diğer tüm siyasi partiler, vakıflar, dernekler de kongreler ertelendiği, sıkıştırıldığı için kongrelerini bu dönemde yaptılar.”

Ahmet Penbegüllü

Gebze’yi Gebze Yapan Millî Görüş Belediyeciliği’dir.

Gebze’nin Millî Görüş belediyeciliği ile 1994’te tanıştığına dikkat çeken Engin Kılıç, köy görünümündeki Gebze’nin, Ahmet Penbegüllü’nün ilk dönemindeki çalışmalarıyla şehir görünümüne kavuştuğunu belirtti. Kılıç, şu ifadelere yer verdi:

“Merhum Penbegüllü döneminde, tek şeritli yollar, çift şeritli yollar haline geldi ve bir şehir görünümü kazandı Gebze. Sonrasında Gebze’nin 25 senesi heba edildi ve öylece kaldı. Bağdat Caddesi, buradan Çayırova’ya Ahmet Penbegüllü zamanında açılmıştır. Akse Sapağı’na giden İbrahim Ağa Caddesi, tek aracın geçebildiği dar bir caddeydi ve Allah rahmet eylesin Ahmet Penbegüllü ve Refah Partisi döneminde genişletildi. Yine Tatlıkuyu’dan Gebze’ye gelirken bankanın olduğu o köşe çok dardı, Penbegüllü döneminde genişletildi. İkinci döneminde sıkıntılar sebebiyle Ahmet Penbegüllü Refah Partisi belediye başkanı olarak hizmet edememişti. Ondan sonra da zaten Ak Parti zihniyeti geldi. Millî Görüş’ün taklitçisi, benzeri, aslı varken benzeri olmaz.”

Belediye Başkanımız Çözemiyorsa, Refah Partisi Çözmeye Geliyor

Gebze’nin en büyük sıkıntısının trafik ile birlikte otopark sorunu olduğunu kaydeden Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, bunlara deprem sorununu da ekledi ve “Deprembilimcilerin söylediğine göre Büyük Marmara Depremi her an olabilir. Dolayısıyla Gebze’de deprem toplanma alanlarının ve depremle ilgili altyapı çalışmalarının hazır olması lâzım” dedi. Kılıç sözlerine şöyle devam etti:

“Gebze’nin trafiğinin çözülmesi lâzım. Belediye Başkanımız, Yüksek Şehir Plancısıdır, inşallah çözecek. Çözemez ise Refah Partisi geliyor, çözecek. Gümbür gümbür geliyoruz. Refah Partisi bugün itibariyle Gebze’de teşkilatlanmasını tamamlamış, 775 sandıkta baş müşahitleri hazır bir parti konumundadır. Eğer 20 yıllık Ak Parti belediyeciliğinde siz bu sorunları çözemiyorsanız, Refah Partisi gelecek ve yerinde, vatandaşımıza sıkıntı vermeden bu sorunları çözecek.”

Topçu Kışlası’nın Bir Bölümü Deprem Envanterine Ayrılmalı

Olası bir depreme Gebze yollarının trafik olarak hazır olmadığını ifade eden Engin Kılıç, deprem esnasında bütün yolların kapanabileceğinin altını çizdi. Böyle bir duruma karşı hazırlıklı olmak gerektiğini vurgulayan Kılıç, “Toplanma yerlerine gidebilecek miyiz? Toplanma yerlerine gittiğimizde bize yardım gelebilecek mi?” diye sordu ve şöyle devam etti:

“En büyük sorunlarımızdan biri deprem. 1999 Depremi’ni yaşadım, ardından Düzce Depremi’ni yaşadım, hepimiz yaşadık, Allah bir daha böyle felaketleri göstermesin. Deprem, yangın, sel gibi büyük afetlerle baş etmek zordur. Deprembilimcilerin söylediğine göre Büyük Marmara Depremi her an olabilir. Dolayısıyla Gebze’de deprem toplanma alanları ve depremle ilgili altyapı çalışmalarının hazır olması lâzım. Allah korusun, yarın bir deprem olduğunda bütün yollarımız kapanacak, trafik şu an sıkışık da olsa ‘akıyor bir şekilde’ diyoruz ama deprem olduğunda akmayacak. Depremle ilgili envanterimiz var mı? Dozerimiz, greyderimiz, kepçemiz, kazmamız, küreğimiz var mı? Sadece Kent Meydanı’na veya herhangi bir parka, bahçeye deprem toplanma alanı yazarak o iş olmaz. Kışla’nın bir bölümünün bu işe ayrılıp oraya bir envanter yığını yapmamız lâzım. Mutlaka yollarımızı açacağımız makinelerimizin hazır olması lâzım. 600 dönümlük kışlanın, 400 dönümünü Millet Bahçesi yapacağız. Geri kalan bir bölümüne de depremle ilgili envanterimizin orada hazır bulunacağı bir plan yapılmalı. Gebze’nin üç önemli bölgesine, yani Beylikbağı, Yenikent ve Kışla bölgelerine, büyük deprem toplanma alanları yapılmalı ve ciddi altyapının hazır olması gerekli. Oraya buraya deprem toplanma alanı yazmak çok basit, asıl mesele ulaşımdır. Toplanma yerlerine gidebilecek miyiz? Toplanma yerlerine gittiğimizde bize yardım gelebilecek mi? Bu konularla ilgili acilen çalışmalar yapılması lâzım.”

Mesele, sıkıntının sıkıntı anında nasıl çözüleceğidir

“Bu konuda Gebze, İstanbul’a nazaran daha iyi durumda. Allah göstermesin, bir deprem durumunda Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası arasındaki iletişim nasıl olacak? Bu senaryolar üzerinde şehir bilimcileri, deprem bilimcileri, belediyeler, yerel idareler ve genel idareler bir araya gelerek, ciddi bir yatırım yapmalıdır. Asfalt yapmak, sokak lambası yapmak, erzak yardımı yapmak gibi çalışmalar zaten belediyelerin asli görevleri arasındadır, yani bunlar yapılır. Önemli olan sıkıntı anında sıkıntının nasıl çözüleceğidir. Bütün bunlarla ilgili Gebze Belediyesi’nin ciddi çalışmalar yapması gerekiyor diye düşünüyorum.”

Sedaş beceremiyor, Hükümet’in Sedaş ile ilgili çalışma yapması lâzım

Gebze’nin sıkıntıları arasında yer alan su kesintilerinin yapılan çalışmalarla giderildiğini belirten Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, elektrik konusunun ise garabet olduğunu söyledi. “Sedaş bu bölgede bu işi beceremiyor” diyen Kılıç, Hükümet’in Sedaş ihalesini gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Engin Kılıç şöyle devam etti:

“Gebze’de su kesintisi ile ilgili bir sıkıntı yaşamıyoruz. Eski boruların patlaması ile ilgili sıkıntılar vardı ama giderildi. Elektrik, Gebze’de garabet. Emaneti, ihale de yapsanız ehline vereceksiniz. Sedaş, bu işi bu bölgede beceremiyor. Göç alan bir bölgede yaşıyoruz, her gün ciddi anlamda göç alıyoruz. Her gün şehir büyüyor, genişliyor, nüfus artıyor. Gebze’nin kendi nüfusu neredeyse 400 bin, günlük nüfusu ise 1 milyonu geçiyor. 9 adet organize sanayi bölgesinin olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Günlük mutlaka elektriğimiz kesiliyor. İşin özeti, Sedaş bu işi beceremiyor. Sedaş ile ilgili Hükümet’in çalışma yapması lâzım. İhalenin gözden geçirilmesi lâzım. Özelleştirildi ama yanlış yapıldı. Kesinti olurken sıkıntı yok ama faturayı üç gün ödemezseniz hemen elektriğinizi kesiyorlar. Üstelik, 30-50 lira civarında açma-kapama bedeli yansıtıyorlar. Faturayı atladınız, unuttunuz, bir sebepten ödeyemediniz, bir ay geçsin kesmeye geliyorlar, icralık oluyorsunuz. Burada emaneti ehline verememe sıkıntısı var. Yanlış özelleştiriliyor. Cenab-ı Hakk, vatandaşın yardımcısı olsun inşallah.”

Vatandaş tapu aldığını sanıyor, ama aslında tarla tapusu alıyor

Belediyelerin asli görevinin vatandaşa hizmet götürmek olduğunun altını çizen Engin Kılıç, Ak Partili belediyeleri hizmet satmakla eleştirdi. Gebze’nin tapu sorunu olan mahallelerinde vatandaşa kendi tapusunun değil, tarla tapusunun verildiğine dikkat çeken Kılıç şunları söyledi:

“Gebze’deki iki-üç mahallemizin tapu sorunu bulunuyor. Belediye Başkanımız çözüldüğünü, tapu verildiğini söylüyor. Vatandaş şu anda tarla tapusu alıyor. Aslında belediye yetkilileri söylüyor, vatandaş anlamıyor. Vatandaş tapu aldığını sanıyor, ama aslında tarla tapusu alıyor. Yani ada bazında bir bölümün tapusunu alıyor. Yarın maksat hasıl olduğunda bu işin yanlış olduğu anlaşılacaktır. Refah Partisi Ahmet Penbegüllü döneminde biz Ulus, Mimar Sinan ve Cumhuriyet mahallelerinde vatandaşa tapularını verdik. Vatandaşın kendi yerinin tapusunu kendisine verdik. Vatandaşı mağdur etmedik. Belediye, vatandaşa hizmet için vardır, hizmeti satmak için değil. Belediyeler, vatandaşa hizmeti götürmekle yükümlüdür. Ak Parti belediyeleri, şu anda hizmeti vatandaşlara satıyor. Oralara insanlar köyden geldiler, biz de oralarda yaşadık, bu insanlar yemekten, sağlıktan, giyim kuşamdan, eğitimden arttırarak ev bark yaptılar. 30 senedir ikâmet ediyorlar. Daha yeni yeni binalar oluşmaya başladı, birçoğu gecekonduydu. Bugünkü şartlarda tapuları vatandaşı mağdur etmeden vermek lâzım. Yetkililer orada tapuları toplu tarla şeklinde, ada bazında satıyor. Makul olan, doğru olan, vatandaşa kendi yerinin tapusunu vermektir.”

Gebze’de Sosyal Donatı alanları yok

Gebze’nin büyük sıkıntılarından biri olan sosyal donatı alanlarına da dikkat çeken Engin Kılıç, Gebze halkının bu hizmetler için başka yerlere gittiğini belirtti. Eskihisar’daki Macera Parkı’nın birkaç vatandaşa hizmet eden afaki bir yatırım olduğunu söyleyen Kılıç, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi.

“Vatandaş Gebze’de akşam olunca Tuzla’ya, Pendik’e ya da İzmit’e gidiyor. Denize açılan yerimiz Eskihisar ve bir miktar da Darıca’yı kullanıyorlar ama yeterli değil. Sosyal tesisimiz Gebze’de sıfır. Civar ilçelerimiz Çayırova’da ve Darıca’da bir miktar var, ama Gebze’de yok. Bir önceki belediye başkanımız Eskihisar’da Macera Parkı adı altında afaki bir yatırım yaptı. Birkaç vatandaş faydalanıyor sadece. Halkın kullanabileceği, ailesiyle birlikte çoluk çocuk gidip oturabileceği, vaktini geçirebileceği bir yer Gebze’de maalesef yok. Gaziler Dağı’nı sosyal alan yapabiliriz. Beylik Dağı’nda sosyal tesis yapabiliriz. Yine Eskihisar’da yerler var, buraları halkın kullanımına sunabiliriz. Belediye Başkanımız ve yetkililer bu sese mutlaka kulak vereceklerdir. Vermiyorlar ise söyledik, Refah Partisi olarak bu hizmetlerin tamamıyla alakalı olarak geliyoruz.”

Belediye Başkanımıza Kamyon Garajı için teşekkür ediyoruz

“Belediye Başkanımızın Gebze’ye katkıları da var. Mesela Kamyoncular Garajı’nı Gebze’ye kazandırdı. Adliye Sarayı’nı Gebze’ye kazandırdı. Oradaki yolu açarak E5’e bağladı ve trafiği bir miktar rahatlattı. Mustafa Paşa Camii’nin önünde bir tarihi eser var, orayı restore ediyorlar. Bunlar için teşekkür ediyoruz ama bunların yanı sıra mutlaka sosyal donatı alanlarının olması lâzım.”

Gebze Kent Meydanı Vizyonsuz Pehlivan’ın Beton Yığını Oldu

Gebze Kent Meydanı projesinin Çoban Mustafa Paşa Camii’nin ve Gebze’nin siluetine uymadığını söyleyen Engin Kılıç, projeyi yapan Ahmet Penbegüllü’nün projesinin dışına çıkılarak, vizyonsuz ve siluete uygunsuz bir meydan yapıldığını söyledi. Mevcut meydanın halkın taleplerine cevap vermediğini kaydeden Kılıç şunları söyledi:

“Bu meydan projesini Rahmetli Ahmet Penbegüllü yapmıştı. Yeraltı çarşısı vardı. Vizyonu olmayan İbrahim Pehlivan, sadece beton koydu, oraya da bir otopark yaptı. Bitişiğine yapılan dükkanlar dahil, siluete uygun değil. Mustafa Paşa Külliyesi’nin bitişiğine yapılan meydan, onun yanındaki dükkanlar bu siluete uygun olması lâzım. Camiyi bırakalım, şehrin estetiğine de uymuyor. Kullanım alanı da camiye ters. Camiye dönük kısmın üstü kafeterya oldu. İnsanlar müzik çalmasın, eğlenmesin demiyoruz ama onun için başka alan yapılabilirdi. Kafeteryalar yerine Çoban Mustafa Paşa Camii’nin manevi atmosferine uygun bir sosyal donatı alanı yapılması gerekirdi. Gebze Kent Meydanı, Çamlık Parkı ile birlikte gerçekten kullanılabilir bir hale getirilmeli.”

Müzisyenler ve kültür sanat etkinlikleri için Eskihisar’ı işaret eden Kılıç, “Müziği Çoban Mustafa Paşa Camii’nin önünde çalarsanız olmaz” dedi ve şöyle devam etti:

“Müzisyenlerimiz için Eskihisar’da güzel alanlar yapılabilir. Kültür ve sanata önem vermeliyiz. Anadolu insanıyız, türküleri, şarkıları, ezgileri biliriz, hepten uzağında değiliz. Osmanlı’da hasta insanlar müzikle tedavi edilirdi. Müziğin de olması lâzım. Ama müziği yanlış bir şekilde getirip Çoban Mustafa Paşa Camii’nin önünde çalarsanız olmaz.”  

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan

Kim Millî Görüş prensiplerini benimsemiş ise onunla ittifak yaparız

Seçim ittifaklarıyla ilgili sorumuza Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’ın “İttifakla ilgili ikinci turda mutlaka bir görüşme olur, bize en yakın kimse o olacaktır” sözleriyle cevap veren Engin Kılıç, “Kim Millî Görüş prensiplerini benimsemiş ise onunla ittifak yaparız” dedi. Kılıç şunları kaydetti:

“Geçen gün Cnn Türk televizyonunda, Murat Gezici ağzından mı kaçırdı, bilerek mi söyledi, bilmeyerek mi söyledi bilmiyorum, Refah Partisi’nin oyunu yüzde 13 olarak açıkladı, ‘Ak Partiyi ciddi tehdit eden parti Refah Partisi’dir’ dedi. Refah Partisi olarak Türkiye’nin 81 ilinde teşkilatlanmış durumdayız. 900’e yakın ilçede kongrelerini tamamlamış bir partiyiz. İktidar partisinden sonra en çok teşkilatlanan partiyiz. Gebze’nin 40 mahallesinde temsilcisi olan bir partiyiz. Dolayısıyla biz ilk seçimde Refah Partisi olarak kendimiz geleceğiz. Milli Kaynak Paketleri 1 adlı kitabımızda, burada Millî Görüş’ün çözüm önerilerini sunduk, ikincisi de yayınlandı. Millî Görüş prensiplerini benimsemiş, buradaki çözüm önerilerini gerçekleştirmeye kim yakınsa onunla ittifak yaparız.”

İstanbul Sözleşmesi’nin iptalini destekliyoruz

İstanbul Sözleşmesi’ni kapitalist bir dayatma olarak gördüklerini ve Türk Aile yapısının bozulmasına neden olduğunu belirten Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, insanların sözleşmeden güç alarak gayri meşru işler yaptıklarına dikkat çekti. İstanbul Sözleşmesi konusunun çok derin olduğunu, başlı başına bir programla ele alınması gerektiğini ifade eden Kılıç, “Kapitalist dünya, İstanbul Sözleşmesi ve daha önce gelen dayatmalarla birlikte bizi nesilsiz ve cinsiyetsiz bir dünyaya götürüyor” dedi. Kılıç konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Kapitalist sistemin bir sonucu olarak kadının meta olarak kullanılması, taciz, tecavüz ve şiddet olayları tasvip etmediğimiz, kabul etmediğimiz durumlardır. Biz hem Refah Partisi olarak hem de medeniyet olarak kadını anne, yâr olarak görürüz. Kadın baş tacıdır. Kadına taciz, tecavüz, şiddet literatürümüzde ve medeniyetimizde yoktur. Ama kapitalist sistem özellikle kadınlarımızı kandırarak, sizi koruyoruz adı altında istenmeyen durumların yaşanmasına vesile oluyor. Cumhurbaşkanımızın iptal ettiği İstanbul Sözleşmesi ile şiddetin daha da azalacağını umuyorum. İnsanlar oradan güç alarak gayri meşru işler peşine düşüyorlar. Sonuç itibariyle aile içi şiddet doğuyor. Medeniyetimiz, kadını insanlığın anası olarak görmüştür. İktidar sahiplerimizi doğuran, erkekleri doğuran, neslin çoğalmasını sağlayan kadınlarımızdır. Cenab-ı Hakk, kadına kendi ismi olan ‘Rahim’ ismini vermiştir. Koruyan, kuşatan, kollayandır. Kadına şiddet gösteren bir insana insan mı diyeceğiz, ne diyeceğiz, onu bile bilmiyorum, bu konuda cümle kuramıyorum. Kadına şiddetin, tacizin, tecavüzün olduğu bir yeri düşünemiyorum. Yeniden Refah Partimiz de bu konuda çok hassas davranır. Toplantılarımız kadınlar ayrı, erkekler ayrı olacak şekilde yapılır. Kadın kadın haliyle, erkek erkek haliyle oturur. Kadın kadınca konuşur, kendine has bir üslubu, konuşma şekli vardır, daha rahat kalabilmelidir.”

Kapitalizm Kadınları Kandırıyor

“İşin sıkıntılı kısmı kapitalizmin, siyonizmin, ‘size hak veriyoruz’ diye kadınlarımızı kandırmasıdır. ‘Sizi özgürleştireceğiz’ adı altında kadınlarımızı bir meta olarak insanların önüne getirdiler. Çok özür diliyorum, kadını ‘reklam malzemesi’ yaparak kadınlıktan çıkardılar. Kadın yârdır, anadır. Geçenlerde Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan’ın da bir televizyon programında dediği gibi, bizim medeniyetimiz bırakalım kadını, hayvanlara dahi haklarını bin sene önce vermiştir. Mesela merkebin ne kadar yük taşıyacağını söylemiş, merkebin hakkını ortaya koymuş bir medeniyetten geliyoruz. Bırakın kadına şiddeti, insanın insana şiddeti bile konuşulamaz.”

Üstünlük Takvâdadır

“Paylaşımda adalet olmayınca, şiddetin nereden geleceğini de bilemeyiz. Şiddet, paylaşımla veya kadın ve erkeğin haklarını bilmemeleri ile alakalıdır. Üstünlüğün kadında mı erkekte mi olduğuna değil, üstünlük için takvâya bakmak lazım. Kadının üstün olduğu yerler vardır. Erkeklerin de üstün olduğu yerler vardır. Şimdi siz bir kadını yerin yüz metre altına gönderip kömür madeni çıkarttırırsanız olmaz. Bir erkeğe kadının yaptığı bir işi yaptırın, o da mümkün değil. Kadın da Cenab-ı Hakk’ın yarattığı bir varlıktır, erkek de. Kadın, insanlık için büyük bir nimettir. Erkek de Cenab-ı Hakk’ın yarattığı ayrı bir nimettir. İkisini de ayrı ayrı yaratmıştır, birbirlerine bir üstünlükleri yoktur. Üstünlük, takvadadır, Rabb’e giden yoldadır, kim daha fazla ibadet yaparak rızayı kazanacak ve üstünlük sağlayacak, ona bakmalıyız.”

Millî Görüş geleneği, toplumun tamamının derdiyle dertlenen bir gelenektir

“Kapitalist dünya, İstanbul Sözleşmesi ve daha önce gelen dayatmalarla birlikte bizi nesilsiz ve cinsiyetsiz bir dünyaya götürüyor. Millî Görüş geleneği, toplumun tamamının derdiyle dertlenen bir gelenektir. Dertlenmek zorundayız, çok dertliyiz. Allah razı olsun ki, arkadaşlarımız gece gündüz toplumun kanayan yaralarına parmak basmak için mesai harcıyorlar. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının, kadını daha çok koruyacağına inanıyoruz.”

  • (Röportaj: Selçuk Erat – Nazlı Üstün) Haber41 Kocaeli

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu