REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Röportajlar

Ogün Yılmaz: Yabancı turistler pandemi boyunca ülkemizde serbestçe dolaştı

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası çerçevesinde, turizm acentesi sahibi, işadamı Ogün Yılmaz ile sektörün sorunları ve pandemi üzerine kısa bir röportaj gerçekleştirdik. 13 aylık pandemi sürecini yaşadıktan sonra ‘bu yapılmalıydı, şu olmalıydı, süreç şöyle yönetilmeliydi’ gibi yaklaşımları hariçten gazel okumaya benzeten Yılmaz, tam kapanmanın çok önce yapılması gerektiğini söyledi ve yurtdışından Türkiye’ye gelen turistlerin ülkemizde serbestçe gezdiklerine dikkat çekti.

Çin aşısı kullananlara aşı pasaportu verilmeyecek

Turizm sektöründe çalışanların Turizm Haftasını kutlayan ve başarılar dileyen Ogün Yılmaz, 13 aylık pandemi sürecinin hem yurtiçi hem de yurtdışı ayağı olan turizm sektörü için çok zorlu geçtiğini söyledi. Tüm faaliyetlerin durmuş olmasının ve seyahat organizasyonlarının kapanmasının sektörü olumsuz etkilediğini ifade eden Yılmaz, Avrupa’da gündemde olan aşı sorununa da değindi. Çin Aşısı kullananlara aşı pasaportu verilmeyeceği söylentilerine “Biz de yurtdışındaki arkadaşlarımızdan bu konuda söylemler olduğunu duyuyoruz” dedi. Yılmaz şöyle devam etti:

“Bu konunun tamamen bir söylemden ibaret olduğunu düşünüyorum. ‘Önümüzdeki ay kapılar açılacak mı?’ sorusunun cevabı yok, ‘Yarın ne olacak?’ sorusunun da cevabı yok. Hiçbir konuda netlik yok. Hepimizin özellikle uluslararası seyahatlerde kullanacağımız bir aşı pasaportumuz olacak. Ancak burada Çin Aşısı geçerli olmayacak söylentilerine ben inanmıyorum. Söylentiler var ancak reel anlamda alınmış bir karar yok. Netlik, her geçen gün soru işareti olan bir süreç olduğu için bu konu tam bir muamma bana göre. Evet, aşı pasaportlarımız olacak ama Çin aşısının kabul edilip edilmeyeceğini söylemek için henüz atılmış reel bir uygulama veya adım bulunmuyor.”

2021’de hareketli bir yaz sezonu yaşayacağız

Pandeminin gidişatı ve vaka sayıları göz önüne alındığında gelecek ile ilgili bir tahmin yürütmenin şu aşamada mümkün olmadığını fakat sektör olarak 2021’den umutlu olduklarını söyledi. Yılmaz şu ifadelere yer verdi:

“Turizm sektörü bu yıl çok umutlu. Geçen sene de çok umutluyduk. Vaka sayısı açısından baktığımızda geçen yıldan daha kötü bir noktada olduğumuzu görüyoruz. Bu da haliyle bizi daha karamsar bir noktaya götürüyor olabilir. Ama 2021 yaz döneminde iç turizmde patlama yaşanacağı, yurt dışı noktasında da gerekli rezervasyonların yapıldığı yönünde yorumlar yapılıyor. Fakat geçen hafta Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları kapattığını öğrendik. Bu sürecin yaz dönemine kadar açılacağını bekliyoruz. Bana göre 2021’de hareketli bir yaz sezonu yaşayacağız.”

Yabancı turistler ülkemizde testsiz serbestçe dolaştı

13 aylık pandemi sürecini yaşadıktan sonra ‘bu yapılmalıydı, şu olmalıydı, süreç şöyle yönetilmeliydi’ gibi yaklaşımları hariçten gazel okumaya benzeten Yılmaz, tam kapanmanın çok önce yapılması gerektiğini söyledi ve yurtdışından Türkiye’ye gelen turistlerin ülkemizde serbestçe gezdiklerine dikkat çekti. Yılmaz konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Pandemi esnasında başka ülke vatandaşlarına karşı daha ciddi bir tutum alınması gerekirdi. Yurtdışından gelen bütün turistler, bizim ülkemizde ellerini kollarını sallayarak çok rahat gezdiler. Biz kapanmışken, onlar gezebildiler. İlk etapta yabancı turistlerin gelişleri kontrol edilmedi. Türkiye test olmayan turistleri kabul etmeyeli, henüz birkaç ay oldu. Öncesinde geçirdiğimiz yaklaşık bir yıl boyunca testsiz Türkiye’ye gelinebiliyordu. Dolayısıyla bu ciddi bir açıktı. Kapanma süreci de yaşanacaksa, daha erken ve daha uzun süreli bir kapanma yaşamalıydık ve daha bilinçli hareket etmeliydik. Ne yazık ki bu olmadı.”

Gebze’nin turizm sektörü açısından potansiyeli tartışılmayacak boyutta

Pandemi dışında turizm sektörü açısından Gebze’nin potansiyelini de değerlendiren Ogün Yılmaz şunları söyledi:

“Gebze, Türkiye’deki birçok ilden daha fazla nüfusa sahip bir ilçe. Günlük nüfus ve yerleşik nüfus olarak rakamları çok yukarıda olan bir ilçe. Dolayısıyla ticaretin döndüğü, sanayinin kalbi olan bir merkeziz. Bu anlamda Gebze’nin turizm sektörü açısından da potansiyeli tartışılmayacak bir boyutta. Biz çoğunlukla sanayi kuruluşlarına hizmet veren bir şirketiz, aynı zamanda bireysel müşterilerimize de hizmet veriyoruz. Ekonomik açıdan baktığımızda 2018 ve 2019 yılları muhteşem yıllar değildi tabi ki. 2020’de pandeminin başlamasıyla daha da olumsuz oldu.”

Gebze, büyükşehirli il olmalı

Ogün Yılmaz, Gebzeli olması ve Gebze’de işletmesi olan biri olarak Gebze’nin büyükşehir statüsünde il olmasını istediğini belirtti. Gebze’nin il olmasının tüm sektörler gibi turizm sektörüne de olumlu yansıyacağını söyleyen Yılmaz, Gebze’nin birçok özelliği ile il olmayı hak ettiğini sözlerine ekledi.

  • Röportajımızı Youtube kanalımızdan da izleyebilirsiniz:
Ülkemizde turizmin önemi konusunda toplumda farkındalık yaratmak, turizm bilincini geliştirmek, doğal, tarihi ve kültürel varlıklarımızı koruma, kullanma dengesi içinde turizme kazandırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamak amacıyla her yıl çeşitli etkinliklerle 15- 22 Nisan tarihleri arasındaki hafta “Turizm Haftası” olarak kutlanmaktadır.
  • (Röportaj: Selçuk Erat & Nazlı Üstün) Haber41 Kocaeli

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu