REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Gebze Haber

Osmanlı İmparatorluğu, egemenliği altındaki insanların dilini, dinini, yaşamını serbest bırakmıştır

Merkezi Kocaeli’nde bulunan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, “Asimile yapma durumu yoktur. Böyle bir devlete ‘soykırımcı’ demek ahlaksızlıktır, terbiyesizliktir ve tarihe ihanettir.” dedi.

“Osmanlı İmparatorluğu Ermenilerin her türlü ihtiyacını karşıladı”

Dündar, AA muhabirine, Ermenilerin, Türklere yönelik iddialarını hiçbir belgeye dayanmayan, asılsız ve tamamen yalana dayalı propaganda aracı olarak kullandığını söyledi.

Ermenilerin, o dönemde doğuda ve güneydoğuda kitlesel katliamlar gerçekleştirdiğini ifade eden Dündar, o bölgede binlerce suçsuz, günahsız ve savunmasız insanın Ermenilerce katledildiğini kaydetti.

Dündar, Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilerin toplumla iç içe yaşadığını ve devlet kademesinde görevler aldığı dile getirerek, “Ama dış güçler, Ermenileri yönlendirdi. Onlara ‘Devlet kurma hakkınız var, biz de destek vereceğiz.’ dediler. Onlara destek de verdiler. Ermeniler yıllarca beraber çalıştığı, beraber yaşadığı insanları katletmeye başlıyor. Kars, Erzurum ve Ağrı’da devletin arşivlerinde vardır, 10 binin üzerinden toplu katliamlar yapılıyor. Tarihi arşivlerimizde var yüzlerce insan toplu mezarlarda katlediliyor.” diye konuştu.

Böyle bir durumda hiçbir devletin eli kolu bağlı bekleyemeyeceğini aktaran Dündar, Osmanlı İmparatorluğu’nun çıkarılan mecburi göç döneminde Ermenilerin her türlü araç ve gereç ihtiyacını karşıladığını anlattı.

Dündar, mecburi göçün aslında Ermenileri koruma altına alan bir uygulama olduğuna işaret ederek, “Şu an 24 Nisan 1915’i Ermeniler soykırım olarak kabul ediyorlar ama bunların 1960’lara hiçbir söylemleri olmamış. 1960’lardan sonra bu söylemde bulunmaya başlıyorlar. Bizim kamburumuz yok. Türkiye kendi arşivlerini dünyaya açtı. Ortak komisyon kuralım dedik ama Ermeniler arşivlerini açmıyor. Yarası olan gocunur. Eski ABD başkanlarından Ronald Reagan’ın bir danışmanı ABD, Rusya ve Türkiye arşivlerini inceledi ve ‘Ermeniler yalan söylüyor, böyle bir katliam yoktur.’ diye sonuca vardı.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ve Türk dünyası hiçbir yerde katliam yapmamıştır”

Osmanlı İmparatorluğu ile kompleksi olan devletlerin bugün bu davranışlarına devam ettiğini dile getiren Dündar, şöyle devam etti:

“Ermenistan’ın kendisini çok iyi kullandıran bir yapısı var. Onu kullanan devletler de başkasının kuşunu başkasının taşıyla vurma gayretinde. Ermeniler bunların elinde her zaman bir oyuncak. İstedikleri desteği vermeye gayret ediyorlar. Enerjimizi ve imkanlarımızı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. PKK’nın da yaptığı aynıdır. Ama biz birleşme mecburiyetindeyiz. Arşivlerimiz açık. Türkiye ve Türk dünyası hiçbir yerde katliam yapmamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, egemenliği altındaki insanların dilini, dinini, yaşamını serbest bırakmıştır. Asimile yapma durumu yoktur. Böyle bir devlete ‘soykırımcı’ demek ahlaksızlıktır, terbiyesizliktir ve tarihe ihanettir. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesiyle büyüyen insanların kimsenin toprağında, malında gözü yok. Verilecek bir karış toprağımız da yok. Bizim tertemiz tarihimiz var. Bize devamlı tuzak kurup bize yalan dolanla yaklaşanlara karşı mücadele etmeliyiz.”

Dündar, Dağlık Karabağ’da Ermenistan tarafından işgal edilen toprakların geri alınmasına değinerek, “Azerbaycan çok şükür topraklarını elde etti. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, TANAP Projesi bunlar Gürcistan üzerinden geçiyor. Gürcistan’ın bundan geliri oluyor. Halbuki Ermenistan üzerinden gelseydi bunun maliyeti daha düşük olurdu ve Ermeniler Gürcistan’ın yararlandığı imkanlardan yararlanabilirdi. Ermenistan’a çağrım, artık başkasının kuklası olmayın. Oyun içinde oyun ve yalan dolanla yol almanız mümkün değil. Azerbaycan ordusu güçlüdür. Artık bölgenizle dost olun.” değerlendirmesinde bulundu.

(Kaynak: AA)


Hürriyet kardeşlik duygularını güçlendirmek adına Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’na üye oldu

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve Başkan Yardımcısı Nurettin Bulut, Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’na üye oldu. Kardeş ülke Azerbaycan’a destek olmak, sıkı iletişim ile birlikte güzel hizmetler üretebilmek adına imzaları atan Başkan Hürriyet ve Başkan Yardımcısı Bulut’a rozetlerini Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar taktı. 

SAMİMİ DESTEK, BÜYÜK ONUR

Başkan Hürriyet ve Başkan Yardımcısı Bulut’a rozetlerini takan Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, “Saygı değer Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet ve Başkan Yardımcısı Nurettin Bulut’un bizi ziyaret etmesi bir onurdur. Bu samimi bir destektir, çok büyük bir gururdur. Bugün üye olmak üzere aramızda olduğunuz için çok mutluyuz” şeklinde konuştu. 

İMZALAR HİZMETLERİN TEMELİ OLSUN

Federasyona üye olmanın kendileri için büyük bir onur olduğunu belirten Başkan Hürriyet, “Sayın Başkanımın şahsında tüm yönetim kuruluna bizleri kabul ettiğiniz, bu ailenin içine dâhil ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu ailenin bir parçası olmak bizim için onurdur, şereftir. Beraberce hizmet üretmek çok kıymetli. Bir anlayışı yerleştirmek, temel atabilmek çok önemli. Bu imzalar bizim de hizmetlerimizin temeli olsun. Bundan sonraki süreçte daha sıkı diyalogla daha güzel hizmetler götüreceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu