REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Gebze Haber

Sedaş, vatandaşa “illallah” dedirtiyor

Gebze başta olmak üzere Kocaeli ve Sakarya’da her gün kesilen elektrikler vatandaşı mağdur etmeye ve çileden çıkarmaya devam ediyor. Neredeyse her gün elektrik kesintisinin yaşandığı mega ilçe Gebze’de Sedaş’ın bu iş için yetersiz kaldığı ve elektrik işini beceremediği görüşü hâkim. Geçtiğimiz şubat ayında ve önceki yıllarda Ak Partili yetkililer ile Sedaş arasında yapılan toplantılardan bu yana kesintilerin sürmesi ve hiçbir adımın atılmaması da halkta rahatsızlık uyandırıyor.

Video Konferans yönetimiyle online gerçekleşen şubat ayındaki toplantıda AK Parti İlçe Başkanları ile İlçe Belediye Başkanlarının tamamı yer alırken, Sedaş’ın üst düzey yöneticileri de hazır bulunmuştu. İlçelerden özellikle kış aylarında gelen şikâyetler üzerine çözüm önerilerinin konuşulduğu, sorunların tespit edilerek gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı toplantı sonrası yapılan açıklamada, önceki dönem Başbakan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın öncülüğünde bir yol haritası belirlendiği söylenmişti.

Toplantının üzerinden iki aydan fazla geçmesine rağmen elektrik kesintilerinin sık yaşanıyor olması nasıl bir yol haritası ortaya çıkarıldığı konusunda kafalarda soru işareti yarattı.

Sedaş’ta Değişim Olmuyor

Sedaş, Kocaeli ve Sakarya’da vatandaşı memnun etmekte istenilen noktada değil. Zaman zaman başta Ak Parti’nin önemli isimleri toplantı yapsa da Sedaş’ta değişim bir türlü gerçekleşmiyor.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Osman Yılmaz mahallesindeki trafoda meydana gelen arıza sebebiyle mega ilçeye neredeyse tüm gün elektrik verilememiş, esnaf ve vatandaşlar zor durumda kalmıştı.

Sedaş, sadece Gebze’de değil, Kocaeli ve Sakarya genelinde ciddi sıkıntı olmayı sürdürüyor. Kocaeli ve Sakarya basını, Sedaş’ın elektrik kesintileri ile ilgili haberlerle dolup taşmış durumda. Üstelik, vatandaşlar Sedaş’a seslerini duyuramadıkları için basına şikâyet bildirmeye devam ediyor. Sedaş’ın kesintilerle ilgili yaptığı açıklamalar ise şaka gibi.

Kocaeli’nde Meydan Bu Kadar Boş mu?

Uzaya ilk turistleri göndermeye başladığımız global dünya düzeninde, elektrik kesintilerinin yağan kar, esen rüzgâr, oluşan soğuk hava gibi bahanelerle vatandaştan özür dileneceği dönemlerin çoktan aşılmış olması gerekmiyor mu? 

İnsanın aklına “Kocaeli’nde meydan bu kadar boş mu?” sorusu geliyor.

Gebze, Kocaeli ve Sakarya’da sık yaşanan elektrik kesintileri, artık vatandaşların anlayış gösteremeyeceği, tahammül sınırlarını zorlayan bir sorun haline dönüştü.

Vatandaşlar sık kesilen elektrikler sebebiyle “Kombiler çalışmıyor, evler soğuyor. Elektronik cihazlarda arızalar meydana geliyor. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz ve mağdur ediliyoruz” diyerek, basına şikayetlerini bildiriyor.

Fakat bu kadar şikâyete, tepkiye ve soruna rağmen hâlâ elektrik kesilmesi ve Hükümet’in Sedaş ile ilgili bir adım atmaması merak uyandırıyor.

“Sedaş, bu işi beceremiyor”

Son günlerde gündemde sıkça duyduğumuz “liyakat” sorununun açık ve net bir örneği olan Sedaş, gerçekten bu işi becerebiliyor mu? Artık Gebze’de bu konu yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Son olarak Haber41 Kocaeli’ye verdiği özel röportajda Hükümet’in Sedaş ihalesini gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, elektrik konusunun Gebze’de garabet olduğunu söyledi. “Sedaş bu bölgede bu işi beceremiyor” diyen Kılıç şöyle devam etti:

“Elektrik, Gebze’de garabet. Emaneti, ihale de yapsanız ehline vereceksiniz. Sedaş, bu işi bu bölgede beceremiyor. Göç alan bir bölgede yaşıyoruz, her gün ciddi anlamda göç alıyoruz. Her gün şehir büyüyor, genişliyor, nüfus artıyor. Gebze’nin kendi nüfusu neredeyse 400 bin, günlük nüfusu ise 1 milyonu geçiyor. 9 adet organize sanayi bölgesinin olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Günlük mutlaka elektriğimiz kesiliyor. İşin özeti, Sedaş bu işi beceremiyor. Sedaş ile ilgili Hükümet’in çalışma yapması lâzım. İhalenin gözden geçirilmesi lâzım. Özelleştirildi ama yanlış yapıldı. Kesinti olurken sıkıntı yok ama faturayı üç gün ödemezseniz hemen elektriğinizi kesiyorlar. Üstelik, 30-50 lira civarında açma-kapama bedeli yansıtıyorlar. Faturayı atladınız, unuttunuz, bir sebepten ödeyemediniz, bir ay geçsin kesmeye geliyorlar, icralık oluyorsunuz. Burada emaneti ehline verememe sıkıntısı var. Yanlış özelleştiriliyor. Cenab-ı Hakk, vatandaşın yardımcısı olsun inşallah.”

(Röportajın tamamını okumak için tıklayın.)

Gebze’deki elektrik sıkıntısını gündeme taşıyan bir diğer kişi de Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Mustafa Türel oldu. Türel, Haber41 Kocaeli için verdiği özel röportajda “Beylikbağı ve Ulus mahallelerinde ciddi elektrik sorunu yaşanıyor” dedi.

(Röportajın tamamını okumak için tıklayın.)

Sedaş’ın lisansı iptal edilsin!

“Türkiye’de Sedaş’ı hizaya, nizama sokacak hiç mi yetkili yok?

Konuyla ilgili Haber41 Kocaeli’ne açıklama yapan ve elektrik kesintilerinin artık kabul edilemez bir noktaya ulaştığını ifade eden Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran, “Sedaş’tan yana herkes dertli. Sedaş, elektrik konusunda başarısız olabilir, fakat fatura tahsilatı noktasında kusursuz çalışıyor” dedi. Başaran şöyle devam etti:

“Sedaş’ın lisansının iptal edilmesiyle ilgili bölgemiz genelinde boy boy verilen demeçler, beyanatlar nerede kaldı? Sedaş, hâlâ halk için sıkıntı olmayı sürdürüyor. Bu kadar şikâyete, bu kadar talebe, büyük ısrara rağmen Hükümet’in bu konuda sessiz kalmasını manidar buluyorum. Türkiye’de Sedaş’ı hizaya, nizama sokacak hiç mi yetkili yok?”

Sedaş gibi kurumların vatandaşa karşı sorumlu olmasının önemini vurgulayan Başaran, bu tür kurumlarda işi ehline teslim etmenin hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Liyakat konusunda Türkiye’nin yirmi yıldır ciddi kayıplar verdiğini hatırlatan Başaran, “Sedaş, işini yapamıyor ise lisansı iptal edilir, yerine bu işi yapabilen liyakat sahibi, ehil bir şirket getirilir. Hükümet, halkın böyle bir talebi varsa bunu dikkate almalı ve gereğini yapmalıdır. Vatandaş mağdur edilmemelidir. Bu ciddi bir hizmet sorunudur. Mesele, vatandaşa layıkıyla hizmet etmek mi, başka hesaplar mı, bunun yanıtı verilmelidir” dedi.

Kocaeli gibi bir sanayi kentinde elektrikle ilgili sıkıntı yaşanmasını, halkın bu konuda mağdur edilmesini, halkın dinlenmemesini, yok sayılmasını Türkiye’nin şahlanmasıyla bağdaştıramadığını ifade eden Başaran, elektrikle ilgili Sedaş dışında başka bir sorun varsa, Hükümet’in bunu kamuoyuna açıklaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bunca para nereye harcanıyor?

Gebze’de en son 22 Nisan gecesi yaşanan ve yaklaşık kırk beş dakika süren kesinti için Haber41 Kocaeli’ne şikâyette bulunan Sedaş abonesi F.N. ve S.E. adlı vatandaşlar, artık kesintilerle baş edemediklerini söyleyerek “Her ay Sedaş’a yüklü miktarda elektrik faturası ödediğimiz halde elektriğimizin kesilmesini anlamakta gerçekten zorlanıyoruz” dedi. F.N. şunları kaydetti:

“Neredeyse her gün ani şekilde elektrik kesiliyor. Kombi devre dışı kaldığından ev soğuyor. Bilgisayar çalışmadığı için işim yarım kalıyor. Elektronik cihazlarımın zarar görmesinden korkuyorum. Her ay düzenli ödediğimiz faturalar karşılığında ne yapıldığını merak eder oldum. Yatırım yapılıyor mu? Yapılıyorsa nasıl bir yatırım yapılıyor? Trafoların bakımı ve güvenliği sağlanmıyor mu? Bakım – onarım çalışmaları esnasında elektrik kesilmeden müdahale edilecek yedek bir sistem yok mu? Gibi bir sürü soru düşünüyorum. Artık gerçekten sıkıldım. Düzenli fatura ödeyen biri olarak elektriğimin kesilmesini ve hayatımın yarım kalmasını artık istemiyorum.”

Sedaş’ın lisansı iptal edilsin!

Sedaş, sadece Gebze’de değil, Kocaeli ve Sakarya’da da halka “illallah” dedirtiyor. Vatandaşın yanı sıra basından ve milletvekillerinden de tepki alan SEDAŞ’ın lisansının iptal edilmesini isteyenler her geçen gün artıyor.

Sedaş’ın lisansının iptali konusu, 2013’te Ak Parti Sakarya milletvekilleri tarafından istenmişti. Fakat o zamandan bugüne yetkililer tarafından bir adım atılmadı, aksine Sedaş’la ilgili sıkıntılar artarak devam etti. Bu durum gözlerin iktidara çevrilmesine neden oldu. Hükümet, geniş bir bölgede halkı isyan etme noktasına getiren Sedaş’ın lisansını iptal edecek mi veya bu başarısız şirketle ilgili nasıl bir karar verecek merak konusu. Ayrıca bugüne kadar neden bir adım atılmadığı da cevap bekleyen sorular arasında.

İnsan yaşamının hem sosyal hem de ekonomik olarak ciddi şekilde etkilenmesine neden olan kesintilerin, neden-sonuçlarıyla iyi bir şekilde analiz edilmesi, gerekli düzenlemelerin yapılarak kesintilerin ve etkilerinin en aza indirgenmesi son derece önemlidir.

9 sanayi bölgesi, teknoparkı, araştırma kurumları, üniversitesi ve günlük bir buçuk milyon nüfusuyla Türkiye’nin birçok ilinden daha büyük olan mega ilçe Gebze’de neden elektrikler bu kadar sık kesiliyor?

Tüm bu yaşanan sorunlar Sedaş’ın altyapı ve yeterlilik durumunun sorgulanmasına neden oluyor.

Ortaya şu sorular çıkıyor:

Sorun Sedaş’ta değil ise kimde?

Konu kurumlarla ilgili değil de enerji politikalarıyla mı ilgili?

Türkiye’nin enerji sorunu ne boyutta?

Şimdi herkes bu soruların yanıtlarını merakla bekliyor.

  • HABER41 KOCAELİ

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu