REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Gebze Haber

Sinan Yağmur’un Yunus Emre’si Çayırova’da sahnelenecek

Yazar Sinan Yağmur’un Aşkın Gözyaşları: Yunus Emre adlı eseri sahneye uyarlanıyor. Çayırova Belediyesi desteğiyle Üsküdar Ferah Tiyatrosu’nca hazırlanan oyunun ilk perdesi bayramın üçüncü günü canlı performansla, çevirim içi sahnelenecek.

Yunus Emre, vefatının 700’üncü yılı nedeniyle UNESCO tarafından anma yıl dönümleri kapsamına alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2021’i ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ ilan etti. Bu yıl düzenlenecek etkinliklerle Yunus Emre’nin insanlığın ortak değeri olmasının ve Türkçe’ye sağladığı katkıların altı çizilecek. (Basından)

Yazar Sinan Yağmur’un Aşkın Gözyaşları: Yunus Emre adlı eseri sahneye uyarlanıyor. Çayırova Belediyesi desteğiyle Üsküdar Ferah Tiyatrosu’nca hazırlanan oyunun ilk perdesi bayramın üçüncü günü canlı performansla sosyal medyadan, çevirim içi sahnelenecek. Ferah Tiyatrosu’nun genel sanat yönetmeni Hakan Güneri tarafından yazılıp yönetilen oyunda başrollerde Ferah Tiyatrosu’nun, yardımcı oyunculuklarda Çayırova Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun oyuncuları rol üstlendi.

CANLI PERFORMANS

Ramazan Bayramı’nın üçüncü günü akşam 20.00’de, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi’nin instagram hesabından yayınlanacak. Pandemi koşullarından ötürü seyirci yasaklı canlı oyunun gösterim öncesi duyurusu belediyenin yanı sıra Ferah Tiyatrosu ve Yazar Sinan Yağmur tarafından da yapılacak. Bu şekilde Türkiye genelinde önemli bir ilginin yakalanacağı öngörülüyor.

KURSİYERLER KENDİSİNİ GELİŞTİRECEK

Oyunun yazarı ve yönetmeni, Ferah Tiyatro’nun kurucusu ve Çayırova Belediyesi Tiyatro Toplulukları Genel Sanat Yönetmeni Hakan Güneri, 2021’in vefatının 700’ncü yılı nedeniyle Yunus Emre yılı ilan edildiğini hatırlattı. Güneri provaları devam eden oyunda Ferah Tiyatrosu’nun profesyonel tiyatrocuları ile Çayırova Belediyesi Tiyatro Toplulukları ekiplerinden kursiyer tiyatrocuları bir araya getirdiklerini söyledi. Güneri bu şekilde kursiyer tiyatrocuların kendisini geliştirme fırsatı da edineceğini dile getirdi.

BU DA BİZİM YUNUS…

Aşkın Gözyaşları: Yunus Emre’nin Yazar Sinan Yağmur’un çok satan bir romanı olduğunu kaydeden Güneri, “Herkesin bir Yunus’u vardır. Biz, bizim Yunus’u anlatmak istedik” dedi. Güneri, “Bizim Yunus, Moğol zulmü altında inleyen Anadolu’da şiirleriyle, sözleriyle, halka insanlara yol gösteren bir mutasavvıf” dedi.

BAYRAMIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ

Ferah Tiyatrosu’nda sekiz yıl önce yine Sinan Yağmur’un Aşkın Gözyaşları: Şems adlı eserini oyunlaştırdıklarını, Çayırova’da sahnelenmeye hazırlanan oyunun Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Güneri yine bir başka ilki daha deneyeceklerini söyledi: “Bayramın üçüncü gününü, birinci perdeyi, instagramdan canlı yayınla izlettireceğiz. Yayın Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi’nin instagram hesabından yapılacak. İnsanlar saat 20.00’de instagrama girdiğinde izleyebilecek. Birinci perde, 60 dakika sürüyor. İkinci perde ise tahmini 40-45 dakika sürecek.”

UYUM SAĞLAMAK DURUMUNDAYIZ

Güneri, çevirimiçi tiyatroya dairse şunları kaydetti: “Aslında çevirimiçi tiyatro olmaz. Tiyatro izleyici ile bir bütün. Ama ve fakat, Türkiye’de bir gündem var. Sanat buna uyum sağlamaya çalışıyor ve biz de buna uyum sağlamak durumundayız. En azından izleyici yine de canlılık duygusunu hissetsin diye önceden bir kaset çekip belediyeye bunu verip, ‘Yayınlayın’ demiyoruz. Gerçekten insanlar tam o saatte instagram yayını açılacak ve bizdeki fark şu olacak.

PROFESYONEL ÇEKİM EKİBİYLE

Reji masası olacak. İstanbul’dan gelecek altı yedi kişilik profesyonel bir ekip tarafından, üç dört kamera ile naklen maç verilir gibi platform üzerinden yayın yapılacak. Sahne dekorumuz henüz tam olarak hazır değil. Örneğin ağaçlar eklenecek. Bu platform üzerinden seyirciye inen ayaklar ve o ayaklarda asılı Yunus Emre şiirleri yer alacak. Platform kaldırılıp, sahnenin üzerine kurulacak. Avrupa’daki festivallerde yaptığımız gibi izleyici de sahnenin üstüne, koltukları iptal edip alacağız. Ve bunun da çekimi olacak.

OYUNLAR İZLEYİCİYLE BULUŞMALI

Çevirimiçi tiyatroyu Ferah Tiyatrosu ilk defa deneyecek. Bir yıl buna direndik. Yapan tiyatrolar, önerenler oldu. Karşı gelenler oldu. Ama bu süreç uzuyor. Oyunların izleyiciyle buluşması gerekiyor. Buna emek verenlerin hem belediye, hem biz hem oyuncular bunun meyvelerini görmek istiyoruz. İzleyiciyi içinde hissettirecek bir oyun sahneleyeceğiz. Sonuçlarının, ilginin ne olacağını ben de merak ediyorum.”

Birinci perdesi Ramazan Bayramı’nın üçüncü günü sahnelenecek oyunda rolleri Ferah Tiyatrosu’ndan İlker Düzen, Behruz Firuzment, Hale Üstün, Serdar Dinçel, Fatih Özseçen, Faruk Alamehmet ve Ferhat Karaçak ile Çayırova Belediyesi Tiyatro Toplulukları’ndan aynı zamanda gazetemiz köşe yazarı ve yönetmen yardımcısı Gülnur Çelik ile Emirhan Küçük, Berke Enes Uludağ, Samet Gökgöz ve Furkan Ayhan Özdemir paylaştı.

Yine gazetemiz yazarlarından, belediye topluluğu oyuncularından Duygu Türkyılmaz Kılıç; kostüm sorumlusu ve reji asistanı olarak görev üstlendi.

Oyunda teknik reji asistanlığını Hasan Mert Yılmaz yapacak.

Oyuncular, şu rollerle sahne alacak:

 • YUNUS EMRE: İLKER DÖZEN
 • TAPTUK EMRE / ADAM /HANCI: BEHRUZ FİRUZMENT
 • ANLATICI: HALE ÜSTÜN
 • HACI BEKTAŞİ VELİ/BAŞ DAİM: SERDAR DİNÇEL
 • AHİ EVRAN / MEVLANA /HIZIR: FATİH ÖZSEÇEN
 • ELİF: GÜLNUR ÇELİK
 • ŞEYH EDEBALİ / 2. MANKURT: SERDAR DİNÇEL
 • MOLLA KASIM: FARUK ALAMEHMET
 • YUNUS’UN DEDESİ: FERHAT KARAÇAK   
 • 1.DERVİŞ  /MOĞOL KOMUTANI: FARUK ALAMEHMET         
 • 2.DERVİŞ  /1.MOĞOL: EMİRHAN KÜÇÜK   
 • 3.DERVİŞ /4.MOĞOL: BERKE ENES ULUDAĞ
 • 4.DERVİŞ /2. MOĞOL: SAMET GÖKGÖZ           
 • 5.DERVİŞ  /3.MOĞOL: FURKAN AYHAN ÖZDEMİR

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu