REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Gebze Haber

Vakıflar Genel Müdürlüğünce Restorasyonu Tamamlandı

“Yeni Cuma Camisi” olarak da bilinen külliye içindeki Kocaeli Pertev Mehmet Paşa Camisi’nin 2016’da başlayan restorasyonu tamamlanarak 21 Nisan’da hizmete açıldı.

İzmit Pertev Mehmet Paşa Camisi

Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Pertev Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a 1572-1579’da yaptırılan külliye, cami, sübyan mektebi, kervansaray, çifte hamam, imaret, iki çeşme, dükkanlar ve hazireden oluşan Kocaeli Pertev Mehmet Paşa Külliyesi’nden bugüne sadece cami, sübyan mektebi, iki çeşme ve hazire ulaştı.

“Yeni Cuma Camisi” olarak da bilinen külliye içindeki Kocaeli Pertev Mehmet Paşa Camisi’nin 2016’da başlayan restorasyonu tamamlanarak 21 Nisan’da hizmete açıldı.

Pertev Paşa Camii

Yeni Cuma Camii olarak da bilinen Pertev Mehmet Paşa Camii, Türkiye’nin Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde bulunan 16. yüzyıl Osmanlı camiidir. Mimarı Mimar Sinan’dır. Sultan Süleyman ve II. Selim döneminde Osmanlı veziri olarak görev yapan Pertev Mehmed Paşa için yapılmıştır. İnşaat 1579’da tamamlandı. Cami medrese, hamam, kervansaray, çeşme ve daha küçük bir eğitim okulundan oluşan büyük bir külliyenin bir parçasıdır. Caminin kendisi tek kubbeli bir yapıdır ve kubbenin 24 penceresi vardır. Caminin minaresi, 1999 İzmit depreminde hasar gördü.

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu