REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
EkonomiGündem

ASİAD Genel Başkanı Başaran: “Yüzde 7 diye bir büyüme olmaz!”

ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları ve TPP – Türkiye Patronlar Platformu Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı ve 2021 yılının ocak, şubat, mart aylarını kapsayan ilk çeyrekteki yüzde 7’lik büyüme oranını eleştirdi. Böyle bir rakamın, koronavirüs salgını ile mücadele eden dünyada, mümkün olmayacağına işaret eden Başaran, “Açıklanan büyüme oranı bildiğimiz, alışık olduğumuz anlamda bir büyüme değildir” dedi. Başaran açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

ASİAD - Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran
ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran

Türkiye Fakirleşti

“TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ilk çeyrekte Türkiye’nin milli geliri (gayrisafi yurtiçi hasıla) yıllıklandırılmış bazda 36 milyar 409 milyon dolar birden geriledi ve 728 milyar 535 milyon dolara düştü. Geçen yılın birinci çeyreğinde Türkiye 764 milyar 944 milyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahipti. Yüzde 7 büyüdüğümüz bu dönemde kişi başına gelirimiz 9 bin 201 dolardan 8 bin 711 dolara düştü. Geride kalan 1 yıllık dönemde ekonomide yaşanan sorunlar azalmayıp arttığı için kişi başına 490 dolar fakirleştik.”

Hükümet’in 25 Bin Dolar Milli Gelir Hedefi Ütopyadan İbaret

Türkiye’nin dünyanın en büyük ilk 16 ülkesi arasındayken geriye düşerek ilk 20’nin dışına düşme riski bulunduğunu belirten Başaran, 2023 yılında kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolar seviyesine çıkarma sözü veren Hükümet’in bu hedefinin ütopyadan ibaret olduğunu söyledi. “Türkiye’nin yüzde 7 büyüdüğü bu dönemde iş gücünün milli gelirden aldığı pay 4.5 puan birden aşağı düşerek 35.5’e geriledi” diyen ASİAD Genel Başkanı Başaran, “Büyüme istihdama dönüşmedi. Büyüme kime yaradı?” diye sordu. Başaran şöyle devam etti:

Kişi Başı 8 Bin 500 Dolar Gelirle Büyüdük!

“Hala 8 bin 500 dolar civarında bir kişi başına gelirimiz var. ‘Onlardan daha hızlı büyüdük’ dediğimiz gelişmiş ülkelerde kişi başına gelir 40 bin, 50 bin dolar düzeyinde. Üretmek demek, büyümek demektir. Çok üretmek arz artışı ortaya çıkarır, bu da düşük fiyat getirir. O halde enflasyon neden yüksek? Bu bir kenara, işsizlik artarken nasıl oldu da ürettik ve bu büyümeyi sağladık?

Son 2 yıldır insanlar varlıklarını, işlerini kaybetti. Esnaf batmamak için direndi. İnsanlar evlerini, arabalarını sattı. Toplumun ruh sağlığı bozuldu. Bu dönemden kârlı çıkan istisnai bazı işkolları dışında geliri, refahı azalmayan, yaşam kalitesi düşmeyen var mı?

Fiyatlar artmaya devam ediyor, işsizlik artmaya devam ediyor, peki bu büyüme ne anlama geliyor?”

Bir Tencere Kaynadı Ama Vatandaşınki Değildi!

Ortada büyüyen bir pasta olduğunu fakat bu pastadan her kesimin eşit pay almadığını ifade eden ASİAD Genel Başkanı Başaran, “Vatandaş büyümeyi hissetmedi! Mutfak giderleri büyüdü, fatura tutarları büyüdü, yakıt giderleri büyüdü, eğitim ve sağlık giderleri büyüdü, vergiler büyüdü, işsizlik büyüdü, çiftçi, esnaf küçüldü, vatandaşın sırtına binen her yük büyüdü fakat vatandaş büyümedi, vatandaş Türkiye’nin büyüdüğünü de hissetmedi” dedi. Vatandaşın aklıyla oynayanların kaybetmeye mahkum olduğuna dikkat çeken Başaran, “Bir yerde bir tencere kaynadı doğru ama o kaynayan vatandaşın tenceresi olmadı” diyerek, Süleyman Demirel’in ünlü sözlerini hatırlattı: “Tencerenin deviremeyeceği Hükümet yoktur!”

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu