REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
GündemSiyaset

Gelecek Partisin’den Kamuda Atanmayı Bekleyen Engelli Vatandaşlarımıza Dair Açıklamalar

Bilindiği üzere insanlar, hayatlarını sürdürebilmek ve ihtiyaçlarını temin edebilmek için çeşitli meslekler icra ederek gelir elde etmek durumundadır. Toplumun önemli bir parçası olan engelli bireyler de herkes gibi eşit şekilde çalışarak, onurlu bir yaşam için gerekli imkanları elde etme hakkına sahiptir.

Tarafı bulunduğumuz Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin “Çalışma ve İstihdam” başlıklı 27. maddesinde, engellilerin diğer bireylerle eşit koşullar altında çalışma hakkına sahip olduğu ve bu konuda gereken tüm tedbirlerin alınması gerekliliği belirtilmiştir.

Bu hak, Anayasamız ve diğer yasaların ilgili maddeleriyle de güvence altına alınmıştır. Bu kapsamda ülkemizde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca kamuda personel istihdamında %4 engelli kotası uygulanmaktadır.

Ülkemizde engelli istihdamı için uygun kişileri belirlemede Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) uygulanmaktadır.

2020 yılında ALES, KPSS gibi sınavlar yapılırken, EKPSS, pandemi gerekçe gösterilerek ne yazık ki, üç defa süresiz şekilde ertelenmiş ve nihayet 15 Kasım 2020’de yapılmıştır.

Ülkemizde çeşitli yıllarda engelli personel alımı yapılmakla beraber, kanunda öngörülen %4’lük kota doldurulamamıştır. Oysa on binlerce insan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavlarına girerek boş kotalar nedeniyle umutlanmıştır. Beklentiler bu durumdayken 2019 yılında 1.139 atama yapılmış, 2020 yılında hiç alım yapılmamış, 2021 yılı için de sadece 2.140 kişilik engelli istihdamı duyurusu yapılmıştır. Oysa 2021 yılı itibarıyla kamuda 7 binin üzerinde kota açığı bulunmaktadır.

Bu kota açığı bir an önce doldurularak ilgili kanun maddesi yerine getirilmeli ve beklentiler karşılanmalıdır, böylelikle daha çok engelli vatandaşın istihdama ve dolayısıyla hayata katılımı sağlanmalıdır.

Bu hususta;

• 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca kamuda personel istihdamında uygulanan %4 engelli kotası yeniden düzenlenerek %6’ya çıkarılmalıdır.

• Atama bekleyen engelli memur adaylarına ‘’Kaynak Yok’’ gibi verilen suni cevaplar insan onurunu kırmaktadır. Bu bağlamda kaynaklar yerinde kullanılarak atama bekleyen memur adaylarımızın atamaları gerçekleştirilerek, mağduriyetleri giderilmelidir.

• 2021 yılı atamalarına ek olarak en az 10.000 engelli memur adayının daha ataması yapılmalıdır.

Gelecek Partisi, engelli vatandaşların herkes gibi eşit ve onurlu bir hayata sahip olmaları konusundaki her türlü çözümün yanında olacaktır.

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu