REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
GündemRöportajlarSiyaset

Recep Kaya: Ak Parti En Güçlü Dönemini Yaşıyor!

Haber41 Kocaeli’nin büyük ses getiren programı Başkanlar Konuşuyor, kademeli normalleşme süreciyle birlikte yayınlarına kaldığı yerden hızla devam ediyor. Programımızın bu bölümünde Ak Parti Gebze İlçe Başkanı Recep Kaya’yı konuk ettik.

Ak Parti Gebze İlçe Teşkilat Binasında gerçekleştirdiğimiz samimi sohbetimizde Gebze’nin sorunlarından çözüm önerilerine, Türkiye gündeminden Ak Parti Teşkilatlarının başarısına kadar birçok konuyu konuştuk.

Ak Parti Gebze İlçe Başkanı Recep Kaya’ya ve Ak Parti Teşkilatına göstermiş oldukları misafirperverlikten ve vermiş oldukları samimi yanıtlardan ötürü Haber41 Kocaeli ekibi olarak teşekkür ederiz.

‘Milletvekili olmayı düşünmüyor musunuz?’ sorumuzu “Hedefsiz siyaset yapılmaz” diyerek yanıtlayan Recep Kaya’nın, siyasetteki en büyük hedefi vatandaşın hayır duasını alabilmek. “Günde yirmi kişinin hayır duasını alsam bana yeter, nasipse milletvekili de olurum ama hedefim o değil” diyen Recep Kaya ile röportajımızdan satır başları:


Hükümetimiz, Pandemi Sürecini Çok Başarılı Yönetti

“Normalleşmeyi, ne yazık ki bir önceki süreç getirdi. Tüm dünyada yaşanan bir süreç. Zaman zaman kendi çevremizden, dostlarımızdan hastalarımız oldu. Gün geldi kaybettiğimiz yakınlarımız, hemşehrilerimiz oldu. Bu sürecin bir evvel son bulması dualarımla, kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu sürecin bir an önce bitmesi için çalışanlara da gayretlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Özellikle sağlık çalışanlarımızı buradan saygıyla anıyorum. Ülkemize gerçekten çok özverili bir süreç yaşattılar. Bu süreci de gerek bilim kurulumuzun, gerekse de Hükümetimizin çalışmalarıyla hep birlikte aşacağız.

Dünya ölçeğinde baktığımızda, Hükümetimizin pandemi sürecini çok başarılı bir şekilde yönettiğini hepimiz müşahede ettik. Burada emeği geçen herkese de teşekkür etmek isterim. Vaka sayılarımız hayli düşmüş vaziyette. Gerek bölgemizde gerekse de ülkemizde aşılama çalışmalarının da hızlanmasıyla, ki aşılamaya aile hekimleri de dahil olmuştur, çok daha hızlı ve rahat bir şekilde pandemi sürecini atlatacağımıza inanıyorum.”

Gebze’nin Tek Sıkıntısı Ulaşım

“Gebze, Büyükşehir’e bağlandıktan sonra çok daha fazla hizmet alan bir bölge haline geldi. Gebze’mizin alt yapı çalışmaları tamamlanmış vaziyettedir. Gebze’mizde sadece ulaşımla ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Bunun da Gebze’de devam eden metro çalışmasıyla önümüzdeki süreçte rahatlayacağını umuyorum. Aynı şekilde GOSB bölgesindeki yan yolların iki – üç ay içerisinde tamamlanacağını ümit ediyorum.”

Gebze’nin Ulaşım Master Planı Hazırlanıyor

“Ayrıca Gebze’mizde yapılan Ulaşım Master Planı çalışmaları ile trafiğin ciddi derecede rahatlayacağını düşünüyorum. Acil eylem planı olarak Gebze Belediyemizin, Büyükşehir Belediyemizin ve Bakanlığımızın yaptığı çalışmalarla E5’te ve yan kollarında ciddi rahatlamalar oldu. Yaptığımız çalışmalarda vatandaşımızın da nabzını ölçüyoruz ve büyük rahatlamalar olduğunu gözlemliyoruz.”

Gebze’de 2021 ve 2022’de Çok Büyük Projeler Hayata Geçecek

“Bunların haricinde 2021 ve 2022 yılları Gebze’de çok büyük projelerin hayata geçtiği bir süreç olacak. Gebzeli hemşehrilerimizi heyecanlandıracak ve Gebze’ye çok fazla değer katacak projelerimiz yolda. Şu anda bir kısmının ihalesi yapıldı, bir kısmı ise ihale aşamasında.”

Zinnur Büyükgöz, Gebze İçin Büyük Şanstır

“Gebze’mizde çok başarılı bir belediye başkanımız var. Ben bu süreci Gebze için çok büyük bir şans olarak addediyorum. Gebze’nin sorunlarıyla ilgilenen, haftanın belli günlerinde Gebze’ye gelen, Gebze’mizde çalışmalar yapan çok iyi bir büyükşehir belediye başkanımız var. Aynı zamanda şehircilik konusunda Türkiye’de sayılı isimlerden biri olan bir belediye başkanımız var. Teşkilat olarak da çok uyumlu çalışmalar içerisindeyiz. Bir diğer husus da büyükşehir belediye başkan vekilimizin de Gebze’den olması. Dolayısıyla bölgemize çok ciddi hizmetler gelmeye devam ediyor ve gelmeye de devam edecektir.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, 8 Mayıs Cumartesi akşamı idrak edilecek olan Kadir Gecesi dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Zinnur Büyükgöz Çok Başarılı Bir Başkandır

“Belediyemizin iyi çalışmadığı konusunda bizi eleştirenler arkadaşlarımızdır. Geçmişte birlikte yol aldığımız kardeşlerimizdir. Ben muhalefette de ilçe başkanlığı yapmış bir teşkilatçıyım. Önemli olan şudur: Bir şeyi eleştirdiğiniz, bir şeye eksik dediğiniz zaman, onun doğrusunu ortaya koymak gerekir.

Elbette her şey dört dörtlük, her şey süt liman demiyoruz. Gebze her yıl belli oranda göç alan bir şehir. Gebze’miz, organize sanayi bölgelerinin bol olduğu, özellikle işçi çeken bir şehir. Bu sene bile 13 bin civarında bir nüfus artışı var Gebze’mizde. 400 bine yaklaşan, dar alanda yığılmış bir kitle var. Arkadaşlarımıza tavsiyemiz şudur: Fikir sahibi olarak, bilgi sahibi olmak lazım. Gebze’de başarısız dediğimiz bir insanın pandemi sürecinde neler yaptığını kamuoyuna anlatmak gerekir.”

Gebze’de Sessiz Devrim Yaşanıyor

“Gebze’mizde 30-40 yıldır birikmiş ciddi sorunlar vardı. Bunlar diğer belediye başkanlarımızın da çözüm üretmeye çalıştıkları çalışmalardı. Lâkin hem Türkiye’de, hem yurt dışında çok ciddi başarıları bulunan Zinnur başkanımızın tecrübesi, birikimi sayesinde Yavuz Selim ve Hürriyet mahallerlerimizde tapu sorunu kökünden çözülmüş vaziyette. Şu anda isteyen vatandaşlarımızın tamamı tapularını aldı.

Aslında altını çizmek istediğim konu burada şudur: Gebze’de sessiz bir devrim yaşanıyor. Vatandaşlarımızla sürekli görüşüyoruz, her gün halkımızın arasındayız. Bizler de belediye başkanımızla birlikte oralara gidiyoruz. O mahallelerde özellikle hanımlarımızın doğalgaz, erkeklerimizin de tapu sorunu var. Hanımlarımız da, aile reislerimiz de şu anda bizlere dua ediyor, teşekkür ediyorlar.”

Festival Belediyeciliği Değil, Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz

“Biz o bölgelerde pandemi sürecinde bile, kamuoyuna yansımayan şekilde tapu dağıtım programları düzenledik. Tabi ki vatandaşlarımıza sosyal hizmetler de yapacağız. Festival belediyeciliği değil, gönül belediyeciliği yapıyoruz biz. Vatandaşımıza uzun vadelerde hizmet etmeyi planlayan bir belediyecilik anlayışına sahibiz.”

Gebze’nin Şehircilikte 30 Yıllık Planlaması Yapılıyor

“Köylerimizin tamamı planlandı. Bu yaz köylerimizde 200 kilometreden fazla yol çalışması yapılacak. Oradaki bütün tapu sorunları da çözülüyor. Gebze’nin şehircilikteki 20-30 yıllık planlaması yapılıyor. Bunu da ancak Zinnur Başkan gibi bilgili, becerikli, bu işe hakim birisi yapabilirdi. Biz de şahidiyiz.

Gebze’deki nüsuf yoğunluğu ve trafik sorunlarının bir başka çözümü de Gebze’deki yerleşim alanlarının değişmesi. Bu konuda da bütün çalışmalar hızla devam ediyor.”

Sultan Orhan Mahallesi’ne Meydan Geliyor

“Eskihisar sahilinde yapılan çalışmalar var. Sosyal alanlar hazırlanıyor. Trafiği çözecek bir diğer konulardan birisi de otopark çalışması. Büyükşehir Belediyemizin Osman Yılmaz Mahallemizde yapmış olduğu büyük bir otopark var. Bu yaz başlaması düşünülen Sultan Orhan Mahallemizdeki İlyasbey Camii’nin önündeki sağlık binalarının bulunduğu alan boşaltılarak yeniden inşa edilecek ve altında 500 araç kapasiteli bir otopark bulunan meydan yapılacak.

Gebze’mizi bir üst seviyeye çıkaracak projelerimizden birisi de eski askeri kışlanın bulunduğu alana 430 dönümlük millet bahçesi yapılmasıdır.”

Eleştirmiş Olmak İçin Eleştirenlere Gülüyoruz

“Siz Gebze’nin en güzel alanını bir bahçe yapıyorsunuz. Millet bahçesi. Orada birçok yaşam alanı, insanlarımızın gidip nefes alabileceği, aile gidip eğlenebileceği, spor yapabileceği birçok alan var. Onun bir kısmı da toplanma alanı. Aslında millet bahçesinin tamamı bir toplanma alanı. Lâkin orada bir kısım alan, Allah muhafaza, bir sıkıntı olduğunda insanların toplanacağı bir alan olarak düzenleniyor. Siz şimdi toplama alanı dediğinizde çadırlarınızı, aş evlerinizi kurup, sağlık ve diğer hizmetleri kurup, oturup ne zaman deprem olacak diye beklemezsiniz. Altyapı ve teknik olarak hazır olur, bir sıkıntı anında gerekli tüm alet edevat ve ihtiyaçları bir kenarda hazır tutarsınız, ihtiyaç anında da hızlıca o alanı oluşturup vatandaşları orada toplarsınız. Yoksa koca bir alanı deprem olacak diye bekletip o alanı köreltmezsiniz. Toplanma alanı dediğimiz yer nasıl bir alan? Büyük bir alan, vatandaşlar toplanma anında oraya gideceklerdir.”

Fatih’in Otağı Turizme Kazandırılıyor

“Fatih Sultan Mehmet Han biliyorsunuz, otağını Gebze’mizde kurmuştur. Orası da aslına uygun bir şekilde yeniden imar ediliyor ve hem yurtiçi hem de yurtdışı turistleri çekebilecek bir alan olacak. Aslında Gebze’miz hep bir sanayi şehri, işçi şehri olarak biliniyor. Lâkin Gebze’miz aynı zamanda bir tarih, kültür ve bilişim şehridir. Gebze’miz şu anda bile Türkiye’deki en önemli ilçelerden birisidir. Yakın gelecekte de çok daha fazla gündemde olan bir ilçe olacaktır.”

Gebze’nin Mevcut Haliyle İl Olmasının Kimseye Faydası Yok

“Gebze’nin il olması, uzun yıllardır konuşulan bir mesele. Bugünün meselesi değil. Biz geçmişte muhalefet partilerinden birinde siyaset yaparken, o zaman bile büyüklerimize ‘Gebze’nin il olması için çalışma yapılması gerekir mi?’ diye sorduğumuzda, ‘Gebze’nin şu haliyle, mevcut durumuyla il olmasının Gebze’ye bir faydası yok’ derlerdi.

Gebze’nin ilk önce şehir kültürünü oturtması lâzım. Altyapı ve hizmet noktasında kendisini hazırlaması lâzım. Tecrübeli büyüklerimizin söylemiş oldukları bir anektodun altını çizmek isterim: Gebze’miz köyleriyle ve bütün coğrafyasına yayılmış yaşam alanıyla, huzurlu bir kent haline geldiği zaman, daha yaşanabilir hale geldiği zaman il olsanız da olur, olmasa da olur. İnsanlar neden il olmak ister? Daha iyi hizmet almak, daha güzel yaşam alanları oluşturmak için.”

Büyükşehir’in Gebze ve Köylerine Büyük Yatırımları Oldu

“Az önce de söylediğim gibi Büyükşehir’in Gebze’ye ve köylerine çok ciddi yatırımları oldu. Sonuçta bunun kararını verecek olan biz değiliz. Bunun kararını verecek olanlara da hepimizin saygı duyması lâzım. Çünkü ülkemizi yönetenler ve hizmet edenler, her alanda olduğu gibi, her il ve ilçede olduğu gibi, Gebze’deki insanlarımızın da mutluluğu ve huzuru için mücadele ediyorlar. Öncelikle burada kent bilinciyle yaşayan insanlarımızın o huzur ortamını oluşturması lâzım. Biz alınacak her türlü karara saygılıyız ama öncelikle yaşanabilir bir Gebze olması gerek.”

Metro Çalışması, Gebze’ye Verilen Değerin Göstergesi

“Bugün Kocaeli’nin hiçbir yerinde yapılmamış bir çalışma var Gebze’de. Metro çalışması. Gebze’ye verilen değerin en büyük göstergelerinden biri budur.”

Ak Parti Teşkilatı Gebze’de Çok Güçlü

“Türkiye’de teşkilatçılık anlayışında Kocaeli’nin yeri farklıdır. Kocaeli’nde de Gebze’nin yeri farklıdır. Gebze’de bizim gelenekten gelen siyasi partiler için çok güçlü bir yer. Güçlü olduğumuz bir bölge. Dolayısıyla partimiz kurulduğundan bu yana Gebze’de çok güçlü bir teşkilat yapımız var. Bizim de geçmişteki teşkilatçılık tecrübelerimizi de göz önüne aldığımızda Gebze’de çok güzel başarıların olmaması için hiçbir sebep yok. Geçmişte Gebze’deki teşkilat kademelerinde görev yapmış tüm arkadaşlarımızı buradan saygıyla anıyorum, teşekkür ediyorum.”

Vatan Hainleri Dışında Herkesi Kucaklıyoruz

“Biz göreve geldiğimizden beri bir hususun özellikle altını çiziyoruz: Bizim partimiz idealleri olan, davası olan, memleketin gelecekte büyük bir ülke olması için gayret eden bir partidir. Bu bilinçle çalışan bir teşkilat ekibimiz var. Bundan dolayıdır ki, bizim içimizde sevginin, kardeşliğin ve huzurun olması gerekir. Bizim, bir kesim hariç herkesi kucaklayan bir anlayışımız var. Kimdir o kesim? Vatan hainleri. Vatanımızın ilerlemesini engellemek isteyen, ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak, milletimizin huzurunu kaçırmak isteyen kitleyle çocukluğumuzdan beri bir mücadele içerisindeyiz ve bu mücadelemiz ömür boyu devam edecek.”

Gebze’de 40 Mahallede Teşkilatımız Bulunuyor

“Biz toplamda 40 mahallede çalışan bir teşkilatız. Bütün mahallelerimizde 20’şer kişilik yönetimler oluşturduk. Her mahallede bizim aktif çalışan 60 teşkilat mensubumuz bulunuyor. Seçmen sayısına göre de sandık görevlilerimiz var. Sokaklara kadar bölüştürülmüş bir yapı var. Biz inşallah önümüzdeki süreçte sokak sorumlularımızdan apartman sorumlularımıza kadar teşkilatlarımızı hazırlayacağız. Geçmişte bunu başarmış bir teşkilat anlayışına sahibiz. Gebze teşkilatlarımızın bunu yapabilecek kapasitesi ve yetişmiş yeterli sayıda elemanı vardır.”

Vatandaşımız Ak Parti’ye Sahip Çıkıyor

“20 Eylül 2020’de görevi devraldığımızda şunu söyledik: Bu Gebze’de milattır. Neyin miladıdır? Sevgi ve kardeşliğin, teşkilattaki paydaşlığın zirve yaptığı milattır. Biz göreve geldiğimizde 6 bin yeni üye kazandırdık. Türkiye genelinde 1 milyon 200 bin yeni üye yapıldı. Bu teşkilatlarımızın ne kadar canlı, vatandaşımızın da Ak Parti’ye ne kadar sahip çıktığının göstergesidir.”

Ak Parti En Güçlü Dönemini Yaşıyor

“Ak Parti, bugün en güçlü dönemini yaşıyor. Pandemi sürecinde bir gün dahi toplantılarımızı aksatmadık. Birçok siyasi parti sokağa çıkmadı, toplantı yapmadı. Biz, pandeminin çok sıkıntılı olduğu süreçlerde online, değilse pandemi kuralları çerçevesinde yüz yüze toplantılarımızı aksatmadan gerçekleştirdik. Bu 40 mahallemizde kadın kollarımızla, gençlik kollarımızla, ana yönetim kademelerimizle toplantılarımızı eksiksiz yaptık. Bu, Ak Parti Gebze Teşkilatı’nın ne kadar güçlü bir teşkilat olduğunun da göstergesidir.”

Sosyal Medya, Ak Parti İçin Çok Önemli

“Daha sayabileceğimiz birçok çalışmamız var. Örneğin sosyal medya çalışmalarımızda farkındalık oluşturmak isteyen bir partiyiz. Biz toplantılarımızın son on beş dakikasını, sadece sosyal medya gündemini değerlendirerek yapan bir teşkilatız. Çünkü bulunduğunuz dönemin argümanlarını kullanmazsanız geri kalırsınız. Hedef kitlemize en kolay ulaşabileceğimiz enformasyon şekli şu anda sosyal medyadır. Bütün arkadaşlarımızla birlikte sosyal medyada gündem belirleyen bir teşkilat olacağız.”

1 Temmuz’dan İtibaren “Ak Parti Sahada”

“Bizler teşkilat olarak Ramazan boyunca ve pandemi sürecinde vatandaşlarımızla sürekli iletişim halinde olduk. Onların sıkıntılarıyla, dertleriyle dertlenen, günü geldiğinde evdeki ihtiyaçlarını dahi karşılayan, evden çıkamadıkları süreçte alışverişlerini yapıp evlerine götüren bir anlayışla çalışıyoruz. İnsanlarımızın gönlüne girmeye çalışıyoruz. Çünkü liderimiz, Cumhurbaşkanımız ömrünü bu uğurda harcadı. Bizler O’nun burada yürüyen ayakları olmak durumundayız. Önümüzdeki süreçte çok daha güçlü bir teşkilat yapısıyla sahada olacağız. 1 Temmuz’dan itibaren “Ak Parti Sahada” sloganıyla Gebze’de farkındalık oluşturacak, esnafımızdan vatandaşımıza, kadınlarımızdan gençlerimize, her gün sahada olacak bir ekip oluşturacağız.”

Vatan Hainleriyle Yan Yana Gelmeyiz

“Vatan hainlerini kucaklamayız. Onlarla görüşmeyiz. Ülkemizin bekasını bozmak isteyen, birlik ve bütünlüğüne karşı olan her kim olursa, bizim onlara mesafemiz vardır. Onun dışında siyaset yapan, hangi siyasi partide olursa olsun, herkesle diyaloğumuz vardır, zaten geçmişte birçoğu bizimle çalışmış arkadaşlarımızdır. Ben diğer siyasi partilerdeki genç arkadaşlarımızı bile yetiştirmek isteyen, onlara sahip çıkan bir insanım. Çünkü onlar da memleketimizin geleceğine kafa yoruyorlar. Her siyasi partinin bir reçetesi vardır ve her biri o reçeteye göre ülkesine faydalı olmak için mücadele eder.”

Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Başaran: “Müsilaj büyük bir çevresel felakete dönüşürken, biz izliyoruz!”

Müsilaj Hepimizin Sorunudur

“Çevrenin yaşanabilir olması bütün insanlığın meselesidir. Teşhisini doğru yapmak, tedavisini de doğru yapmak gerekir. Geçen hafta biz bütün Gebze bürokrasisi, protokolü, işadamları dernekleri, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerimizin temsilcileriyle bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hazırlamış olduğu 12 maddelik eylem planı çerçevesinde Valiliğimizin kontrolünde bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma hem insanlarımızı bilinçlendirmek hem de müsilaj sorununa bir çözüm üretilmesi anlamında bir farkındalık çalışmasıydı ve biz de orada hazır bulunarak çevrede temizlik yaptık. Diğer taraftan bilimsel ve bulguya dayalı çalışmalar da devam ediyor. Hükümetimizin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın almış olduğu kararlar çerçevesinde de bu çalışmalar yapılmaya devam edecek. Takriben bir sene içerisinde bu sorunu da çözmüş olacağız.”

Müsilajın Siyasi Bir Yanı Olmaz, Bu Hepimizin Sorunu

“Bu olay kendi kendine oluşmadı. Değişik, bir sürü de söylem var bu konuda. Biz burada kimseyi itham edecek değiliz, kimseye de bir suçlama yapmıyoruz. Müsilaj, ortak derdimizdir. Bunun siyasi bir tarafı yok, partisi yok. Bu bütün milletimizin sıkıntısıdır.”

Kanal İstanbul Türkiye’nin En Büyük Projelerinden Biridir

“Kanal İstanbul, Türkiye’nin en büyük projelerinden biridir. Bir şekliyle de aslında dünyaya bir mesajdır. Gerisini ben konuşacak değilim. Onunla ilgili bir çok söylem var fakat şunu biliyorum: Ülkemizin ticaret yolu olmasını engellemek isteyenler var. ‘Biz istemezük’ siyaseti ile bir yere varılmaz. Ben şahsen bu projeye karşı çıkanların da Kanal İstanbul’u desteklemelerini, anlamalarını çok isterim. Bu proje ile ülkemiz kazanacak. Bunun farkında olmak lâzım.”

Röportaj: Selçuk Erat – Nazlı Üstün, Haber41 Kocaeli

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu