REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
GündemSiyasetTürkiye Gündemi

Başaran: “ İyi Ekonomi Yönetimi, Temiz Siyaset ve Temiz Toplum İstiyoruz”

TPP – Türkiye Patronlar Platformu ve ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk BAŞARAN, iktidarı eleştirdi. Son dönemde kamuoyunda yer alan bir takım video ve haberler hakkında halkın aydınlatılması gerektiğini ifade eden Başaran, “Ekonomi ve siyasetteki olumsuz gelişmeler maalesef kutuplaşmayı derinleştiriyor. Ekonomiden sonraki en büyük sorunumuz kutuplaşmadır” dedi.

ASİAD Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran

Başarısız Ekonomi Yönetimi Altında Eziliyoruz!

2023 yılında kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolar seviyesine çıkarma sözü veren Hükümet’in bu hedefinin ütopyadan ibaret olduğunu söyleyen Başaran, “Türkiye’nin yüzde 7 büyümesi istihdam getirmedi. Büyüme kime yaradı?” diye sordu.

Esnaf ve KOBİ’lerin değer kaybeden TL, yüksek ensflasyon ve yüksek faiz yüzü altında ezildiğini hatırlatan Ömer Faruk Başaran, iş dünyasının geleceğe yönelik karamsar olduğunu belirtti. “Evdeki hesap çarşıya uymuyor, uydurulamıyor!” dedi.

Enflasyon karşısında yeterli mücadelenin verilmediğini ve doğru hamlelerin atılmadığını ifade eden Başaran, “Hükümet’in öngörülebilir bir ekonomi modeli olmadığına inanıyorum. Olsaydı, küresel çapta maliyeti artan hammadde gibi hayati unsurlar için önlemler alınırdı. Oysa bugün iş dünyası artan hammedde fiyatları karşısında ezilmektedir” dedi.

“TL değer kaybederken, döviz yükselirken, enflasyon dizginlenemezken, olan vatandaşa oluyor, vatandaş eziliyor. Ekonomideki temel taşlar dengesiz, vergiler yüksek, hayat pahalı” diyerek, vatandaşın yaşadığı sıkıntılara bir kez daha dikkat çekti. Başaran şöyle devam etti:

“Son 2 yıldır insanlar varlıklarını, işlerini kaybetti. Esnaf batmamak için direndi. İnsanlar evlerini, arabalarını sattı. Toplumun ruh sağlığı bozuldu. Bu dönemden kârlı çıkan istisnai bazı işkolları dışında geliri, refahı azalmayan, yaşam kalitesi düşmeyen var mı?

Vatandaş büyümeyi hissetmedi! Mutfak giderleri büyüdü, fatura tutarları büyüdü, yakıt masrafları büyüdü, eğitim ve sağlık harcamaları büyüdü, vergiler ve işsizlik büyüdü, fakat vatandaş büyümedi!”

Kutuplaşma Ciddi Sorun!

Türkiye’nin ekonomiden sonraki en büyük sorununun kutuplaşma olduğunu söyleyen Başaran, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile toplumdaki kutuplaşmanın gözle görülür şekilde büyüdüğüne dikkat çekti. “Bir kararın alınması ve uygulanması sürecinde istişaresiz ve öngörüsüz hareket edilmesi, bilime ve tekniğe kulak verilmemesi, hem devletin kurumları hem de toplum arasında ciddi hasar yaratmaktadır” dedi. Güven olgusunun giderek çöktüğüne işaret eden Başaran, “Kutuplaşma devletin zirvesinde başlıyor. Devlet kurumlarına olan güven her geçen gün yitiyor. Bu durum, ekonomi ile birlikte en büyük sorunumuzdur” dedi.

Temiz Toplum, Temiz Siyaset Şart!

Iş dünyası olarak parti kapatmaya karşı olduklarını hatırlatan Ömer Faruk Başaran, “Demokrasi eksiksiz tüm unsurlarıyla tam işler olmalı. Şeffaflık, her şeyin başında yer almalı. Siyasi partiler, demokrasilerin temel taşlarındandır. Siyasi partilerin kapatılması, demokrasiyle bağdaşmaz. Bunun yerine demokratik yollar kullanılmalı ve bu hususta evrensel hukuk kuralları temel alınmalıdır” dedi.

İş dünyası olarak temiz toplum, temiz siyaset için verilen her türlü mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini ifade eden Ömer Faruk Başaran, son zamanlarda kamuoyunu meşgul eden devlet – mafya ilişkisinin iş dünyasını kaygılandırdığını söyledi. Başaran, hukuk devletiyle asla bağdaşmayacak haber, video ve söylemler konusunda Hükümet’in toplumda oluşan kaygı ve şüpheleri gidermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu