REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
GündemSiyaset

Karamollaoğlu’ndan iktidara çağrı: “MKE kararı bir kez daha gözden geçirilmelidir”

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu gündeme dair basın açıklaması yapıyor. Gündeme dair önemli konulara değinen Karamollaoğlu, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) için de iktidarı tekrar düşünmeye davet etti.

Gündeme dair açıklamalar yapan Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Afganistan konusunu ele alarak önemli bilgiler veriyor. Afganistan’ın iç savaşına müdahil olmanın büyük sıkıntılar yaratacağını söyleyen Karamollaoğlu, MKE için de çağrıda bulundu ve özelleştirme hamlesinde vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

Koronavirüs pandemisi gündemiyle ilgili olarak açıklama yapan Karamollaoğlu, “Büyük fedakarlıklar gösteren sağlık personeline özellikle teşekkür etmeyi bir vazife biliyorum. Hakikaten büyük fedakarlıklar yaptılar ve hala da yapıyorlar. Elbette her kesim çaba sarf etti, gayret gösterdi ancak öyle bir süreçten geçtik ki, aldığımız tedbirler, alınan tedbirler hiçbir zaman yeterli olmadı.” dedi.

Dış politikada da çok önemli gelişmelere şahit olunduğunu dile getiren Karamollaoğlu, “Özellikle Mısır’da gündeme getirilen idam cezalarını endişeyle karşılıyoruz. Bu idamlar bir ihtilal döneminin arkasından olağanüstü şartlarda alınan kararlardır. Bundan dolayı hem Mısır yönetimini hem de ilgili bütün Mısır makamlarını bu konuda itina göstermeye davet ediyorum. Haksız ve yanlış yönetimler her zaman ülke yönetimlerine ciddi zararlar vermiştir. Biz özellikle kardeş ülke Mısır’ın yeniden bir itibar kaybetmesine gönlümüz rıza göstermiyor.” dedi.

KARAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Kırıkkale’de karşılaştıkları manzaraya da değinmek isteyen Karamollaoğlu, şunları söyledi, “Makine Kimya Endüstrisi Kurumu bir kurum olmaktan çıkarılıp AŞ hüviyetine büründürülmeye çalışılıyor. Bu karar verilmiş aslında. Bunun bir özelleştirme adımı olduğu kanaatine hakimiz. Bu kurum tarihi bir kurumdur. Türkiye’nin savunma sanayiinde çok önemli bir yer işgal etmiştir. Geçmişte Kırıkkale nüfusu burada çalışan insanlardan oluşmuştur. Vakti zamanında o fabrikada çalışan sayısı 20 bine kadar dayanmışken bugün bu rakam bin 500’e kadar inmiş bulunuyor. Ben iktidarın bu noktadaki tavrını bir kere daha dikkate alınması gerektiğini söylemeyi görev addediyorum.”

“BİR ÜLKENİN İÇ ÇATIŞMASINDA TARAF OLURSAK ÇOK CİDDİ SIKINTILARLA KARŞILAŞIRIZ”

Dış politikadaki bazı gelişmeleri dikkatinize arz etmeden geçemeyeceğim. Son dönemde Afganistan’a asker gönderme gündeme geldi. Bu asker gönderme, ne Afgan hükümetinin ne de Taliban’ın talebiyle oldu. Doğrudan doğruya ABD’nin talebiyle böyle bir durumla karşı karşıyayız. Geçmişte de NATO çerçevesinde Afganistan’a asker gönderme konusunda Türkiye zorlandı, daha doğrusu Türkiye’yi zorladılar. Bunun üzerine şöyle bir karar alınmıştı, evet peki biz Afganistan’a asker gönderelim ancak bir şartla; bizim askerimiz kabul korumanın dışarısına çıkmayacak sadece kabul korumasında önemli görev üstlenecek ama çatışmanın içine girmeme kararındayız, denmişti. Bu karar isabetli bir karardı. Orada bugüne kadar askerimiz bulundu, zaman zaman şehir içerisindeki çatışmalara da müdahil olma mecburiyetinde kaldı ancak iç savaşta hiç taraf tutmadı, yer almadı. Geçmişte biz Afganistan’daki çatışmalara Afgan halkının yanında durarak taraf olmuştuk. Ruslar Afganistan’ı işgal ettiğinde, mücahitlere bütün dünyadan, bütün İslam ülkelerinden ve Türkiye’den de yardımlar gitmişti. Ne için, dışarıdan gelen bir işgale karşı direnenlere destek olmak için. Sonra Ruslar çıkarıldı bir yönetim oluşturuldu ancak bu sefer ABD olaya müdahil oldu, NATO müdahil oldu. Şimdi biz, onlar oradan kuvvetlerini geri çekerken, onların yerine görev almaya davet ediliyoruz. 40 kere düşünmek lazım. Biz bir ülkenin iç çatışmasında taraf olursak, haklı haksız ayırmıyorum, o zaman istesek de istemesek de çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalırız.”

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu