REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
GündemMakalelerSiyaset

Davutoğlu Gebze’yi İl Yapma Sözü Verebilir!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanlığı’nın Pazar günü Gebze Cumaköy’deki Atlı Spor Kulübü tesislerinde düzenleyeceği piknik etkinliğine katılarak Gebzelilerle ve partililerle bir araya gelecek.

Partideki kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgilere göre Davutoğlu, Gebze’nin il olması gerektiğini düşünen isimlerin başında geliyor. Hatta Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran’ın bu konudaki çalışmalarını ilgi ve takdirle karşıladığını ve desteklediğini biliyoruz.

Hem Gebzeli bir işadamı olan hem de Gelecek Partisi’nin Kocaeli İl Başkanlığı’nı yürüten Başaran, Gebze’nin il olması için çeşitli platformlarda faaliyetlerde bulunuyor. Bunların en göze çarpanı Gebze Grubu 82 adıyla kurmuş olduğu ve sözcülüğünü yaptığı sivil halk platformu.

Başaran, geçen günlerde bu platform üzerinden bir video yayınlayarak tüm Gebze halkına seslendi. “Parti çalışması olarak düşünmeyin, hangi görüşten olursanız olun gelin, orada bir araya gelelim, orada hepimiz Gebze Partili olalım” diyerek, tüm Gebzelileri bu piknik etkinliğine sahip çıkmaya ve katılmaya davet etti.

Bunu yapmasının bir sebebi olmalı, değil mi? Benim aklıma ilk gelen Pazar günü orada Gebze’nin il olması fikrinin gündeme geleceği yönünde. Öyle tahmin ediyorum ki, Davutoğlu piknikte yapacağı konuşmada iktidara geldikleri takdirde Gebze’yi il yapacaklarını söyleyebilir.

Aslında böyle bir açıklama hem parti tabanında hem de bu konuda yalnız bırakılan Gebze halkında bir siyasetçiden uzun zamandır hasretle beklenen bir açıklama olmuş olacak. Gebze Halkının çok büyük bir kısmı il olmayı bekliyor ve Davutoğlu bu beklentiyi karşılama sözü vererek fitili Pazar günü tekrar ateşleyebilir.

Ömer Faruk Başaran, Gebze Grubu 82 ile hayli ses getirmiş, bu yönde hem halkın hem de basının oldukça ilgisini, desteğini almıştı. Davutoğlu’nun da desteği ile bu konuda ciddi girişimler söz konusu olabilir. Buraya iyi kulak verilmeli diye düşünüyorum. Şimdi hepimiz merakla Pazar gününü bekleyeceğiz.

Bu arada gelin Gebze neden il olmalı, kısaca ona göz atalım.

Gebze, Türkiye’deki 72 ilinin toplamından daha fazla vergi çıkarıyor.

Bölgedeki şirketlerin ihracatı 65 ilin toplamını aşıyor.

Gebze’de 10 adet organize sanayi bölgesi bulunuyor. OSB’lerde 1180 firma üretim yapıyor. Bunların 117’si yabancı firma. OSB’lerdeki toplam istihdam ise 113 bin 419’a ulaşıyor.

İstanbul Sanayi Odası’nın ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırmasına gore ilk 500’de Kocaeli’den 79 firma yer alıyor. Bunların 57’sinin üretim tesisleri Gebze’de bulunuyor.

Gebze’de 7 küçük sanayi sitesinde 1094 firma faaliyet gösteriyor. Bu firmalar 10 bin 700 kişilik istihdam yaratıyor.

Gebze, 10 OSB’de faaliyet gösteren 1180 tesisle, Türkiye’nin sanayi üretim merkezleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

105 Ar-Ge merkezi var, Bilişim Vadisi de Gebze’de yer alıyor.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE), Bilişim Vadisi, Teknoloji Bankası, Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Ar-Ge Merkezi gibi ülkedeki çok önemli kuruluşlar Gebze’de.

Gebze’de 105 Ar-Ge merkezi, 18 tasarım merkezi, 4 teknoloji geliştirme merkezi faaliyet gösteriyor. Türkiye’deki 3 bilişim lisesinden biri de burada.

Gebze’nin il olmak için sahip olduğu özelliklerin belli başlıları bunlar. Stratejik konumuna, nüfusuna değinmedim bile. Dolayısıyla Gebze, hak ettiği hizmeti alamıyor. Hak ettiği değeri görmüyor. Gebze’nin hakkını Gebzelilere teslim edecek biri lâzım. O kişi de Davutoğlu olabilir. Başaran’ın çalışmaları ve desteğiyle, Davutoğlu iktidara gelirse Gebze’ye sahip çıkabilir. Bunu hep birlikte Pazar günü yaşayıp göreceğiz.

Gebze Kuşu

Gebze Kuşu Gebze ile ilgili haberler verir ve köşe yazıları yazar. Aman dikkat!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu