REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
GündemKocaeli

17 Ağustos yıldönümü

İzmit Kent Konseyi başkanı Hüseyin Erol 17 Ağustos’ un yıldönümün de açıklamalarda bulundu.

Bundan 21 yıl önce yaşadığımız ve büyük insan kaybına neden olan Marmara Depreminin yıldönümündeyiz. Önümüzdeki yakın süreçte beklenen İstanbul Depreminin de öncesinde! Bölge yaşayanları olarak, bilimsel veriler ışığında olası deprem senaryoları karşısında korkuyor ve kaygı duyuyoruz. 1999 depremini yaşamış, onarım görmemiş, güçlendirilmemiş, yorgun ve hasar almış yapı stokumuzun, daha ne kadar daha can alacağını bilemiyoruz.

17 Ağustosların önüne geçilmesi, afetlerin sadece afet sonrası müdahale edilecek bir olgu olarak görmeyip, öncesi-sırası-sonrası olarak kurgulayıp, korunum projeleri ile yaklaştığımızda, kentsel gelişmeyi plansız hale getirip, insanları risk havuzlarına atan yaklaşımlardan vazgeçtiğimizde, felaketler bir daha yaşanmayacağına inanıyoruz. Deprem
başta olmak üzere, afetleri bir planlama sorunu olarak algılamadığımız, kentlerimizi ve insanımızı, ısrarla sürdürdüğümüz rant odaklı politikalara feda ettiğimiz, kafalarımızı kumdan çıkartmadığımız sürece, afetlerin yıkıcı etkisi her seferinde yüreğimizi kavuracaktır. Kentlerimiz doğası, tarihi-kültürel mirası, insanı ile bir bütün olarak düşünülüp planlandığında, doğanın öngördüğü eşiklere saygı duyulduğunda ve planlama süreci insanı ve doğayı anlama ve saygı duyma süreci olarak görüldüğünde, insanların canını alan değil, insan ve kent refahını sağlayan birimler haline geleceğini görüyoruz. İzmit Kent Konseyi olarak, çatımız altında bulunan, akademik meslek odalarımız ile birlikte, sahip olduğu bilimsel-teknik bilgiyi planlı, sağlıklı bir kentsel gelişmeyi sağlamaya yönelik olarak toplumun hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Deprem gerçeğini unutturmamak için sosyal sorumluluk ve farkındalık projelerine imza atarak, halkımızı bilinçlendirmeyi sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; böyle bir felaketin ve acının bir kez daha yaşanmamasını temenni ediyor, 17 Ağustos Depreminde yaşamanı yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarını kaybeden hemşerilerimize de sabır ve dayanma gücü diliyorum.

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu