REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Dünya GündemiGündem

Afganistan’da son durum: Taliban, Pençşir’in kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu

Afganistan haftaya sıcak bir gelişmeyle başladı. Taliban sabah saatlerinde ülkedeki direnişin son kalesi olarak gösterilen Pençşir’i ele geçirdiğini duyurdu. Ancak, direnişçiler Taliban’ın Pençşir’i ele geçirdiğine yönelik açıklamalarını reddetti. Bununla birlikte, direnişin liderlerinden Ahmed Mesud sosyal medyadan güvende olduğunu duyurdu. Taliban sözcüsü ise Pençşir’de hiçbir sivile zarar verilmediğini belirterek, “Sorunu müzakereyle çözmek için elimizden geleni yaptık, ancak direnişçiler reddetti” dedi.

Taliban, Afganistan’daki direnişin kalesi Pençşir’i ele geçirdiğini ilan etti. Şehirde Taliban bayrağı göndere çekildi. Taliban tarafından paylaşılan bir videoda direnişin liderlerinden Ahmet Mesud’a ait olduğu iddia edilen helikopterler görüldü. Görgü tanıkları Taliban’ın binlerce kişilik kuvvetle Pençşir’in 8 bölgesine de gece boyunca saldırdığını söyledi.

Bununla birlikte Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, “Sorunu müzakereyle çözmek için elimizden geleni yaptık, ancak direnişçiler reddetti, biz de güçlerimizi bölgeye göndermek zorunda kaldık” dedi. 

Mücahid, ayrıca direnişin liderlerinden Afganistan Başkan Yardımcısı Emrullah Salih’in Tacikistan’a kaçtığını söyledi.

AHMED MESUD: GÜVENDEYİM

Direnişin diğer lideri Ahmed Mesud da sosyal medyadan güvende olduğu açıklaması yaptı. Diğer taraftan, Pençşir’in ele geçirilmesinden yalnızca birkaç saat sonra basın toplantısı yapan Mücahid, Pençşir’de hiç bir sivile zarar verilmediğini söyledi. Kent genelinde elektrik ve internet hizmetlerinin bugün itibariyle verileceğini belirtti.

DİRENİŞÇİLER TALİBAN’IN İDDİALARINI REDDETİ

Pençşir’deki direniş güçleri ise Taliban’ın Pençşir’i ele geçirdiğine yönelik açıklamalarını reddetti. Pençşir vadisi boyunca tüm stratejik noktalarda çatışmaların hala sürdüğünü iddia etti.

NTV

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu