REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
İş Dünyası

Hasan Taşkın Başaran Medya Grubu Başkanlığına getirildi

Deneyimli gazeteci-yazar Hasan Taşkın, Başaranlar Yatırım Holding AŞ’ye bağlı Başaran Medya Grubu Başkanı olarak atandı.

Başaranlar Yatırım Holding yeni medya için yatırım kararı aldı. Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Başaran, Hasan Taşkın ile anlaştı.

Ömer Faruk Başaran yaptığı açıklamada medyada yeni bir soluğa ihtiyaç olduğunu belirterek, bu çerçevede yeni bir medya yapısının Başaran Medya üzerinden kurulmasına kararlaştırdıklarını, bu yapının yapılandırılmasında deneyimli gazeteci-yazar Hasan Taşkın’a güvendiklerini ifade etti.

Ömer Faruk Başaran, yayıncılığın son zamanlardaki durumunun tartışılır olduğunu belirterek, ’’Oluşturduğumuz yeni medya yapısında daha bağımsız ve özgür, basının evrensel kriterlerine uygun bir yayın politikası ile güvenilir habercilik anlayışını oturtmayı amaçlıyoruz.’’ dedi.

Başaran Medya, bünyesinde ensiyasihaber.com,haber41kocaeli.com.tr,gebzehabermerkezi.com.tr ve Kanal BTV bulunmaktadır. Yapının büyümesi hedefleniyor.

Hasan Taşkın Kimdir?

Pazar Doğumlu olan Hasan Taşkın, ilköğretimini Pazar’da Lise öğretimini İstanbul’da tamamladı. Eskişehir Üniversitesi Sosyal Bilimler bölümünü okudu. Ayrıca Slovenya’da Nova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Gazeteciliğe 1988 yılında ‘Rizeliler’ İsimli Aylık Dergiyi çıkarması ile başladı. 1992 yılında Anadolu Ajansı (AA) İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde muhabir oldu. AA imzasıyla gündem yaratan önemli polisiye ve adli olaylarla ilgili inceleme ve araştırma haberlerine imza attı.

28 Şubat’ın ardından 1998 yılında AA Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne sürüldü. Trabzon’da da imza attığı önemli haberlerle öne çıktı.

Aralık 2000 tarihinde ise önce AA Van, daha sonra AA Konya Bölge Müdürlüğü’ne sürüldü. Konya’da da Ekonomi ve Siyaset ağırlıklı haberleriyle dikkat çekti. 2002 yılı mayıs AA’dan ayrıldı.

2002 Mayıs ayında Yeni şafak Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Burada araştırma ve inceleme haberleri yaptı. 2003 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başlayan Taşkın, Sabah’ta 4 ay  çalışmasına rağmen özel haberleriyle öne çıktı. AA’da sürgünlerine imza atan dönemin AA Genel Müdürü Mehmet Güler’in, Sabah gazetesinde göreve getirilmesine tepki göstererek Sabah’tan istifa etti ve aynı yıl Nokta dergisine geçti. Nokta Dergisinde 2003 yılında Kapak haberleri ile dikkat çekti.

2004 yılında Nokta’dan ayrıldıktan sonra 2004–2009 yılları arasında kitap yazmaya başladı. “Şu Derin Devlet, İsrail’in Gap Senaryosu, Vatikan’ın Türkiye Senaryosu” gibi popüler olan önemli kitaplara bu dönemde imza attı.  2008 Yılında 6 ay Bengütürk TV’de hafta içi her gün “Tam Saati” isimli canlı yayın programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı.

Taşkın, 2008–2010 yılları arasında dünyanın 42 ülkesinde 412 mağazası bulunan “Wenice” ile “MOL” mağazalarının iletişim direktörlüğünü yürüttü. Bu kurumların çalışmalarını Türk ve dünya basınında yüzlerce kez yer almalarını sağladı. Bu çalışmalarından dolayı 2009 yılında Kuzey Kıbrıs’ta  “Yılın En İyi İletişimcisi” ödülüne layık görüldü.

İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’na ait 3M-Ar-Ge şirketinde 2010-2012 yıllarında genel müdürlük yaptı.  Şirket gelirleri bu dönemde yüzde 500 artış gösterdi.

Hasan Taşkın, 2012-2014 yılları arasında Türk Telekom CEO Danışmanlığı görevine getirildi.

2013 yılında ayrıca ‘Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’ Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın Medya Danışmanlığı görevini de üstlendi.

2014 yılında Dünya e-Basın Konseyi Birliğinin (DEBK) kurucu başkanı oldu. Bakanlar Kurulu Kararnamesi ve Cumhurbaşkanı onayı ile DEBK faaliyete başladı. Halen bu görevi devam ediyor.

Taşkın, 1 Haziran 2016 tarihi itibari ile mahkeme tarafından atanmış Kayyum tarafından  ‘Cihan Haber Ajansı Ankara Temsilcisi’ olarak görevlendirildi. Aynı Ajans KHK ile 28 Temmuz’da kapatıldı. FETÖ Darbe kalkışması esnasında ve sonrasında Milli İradenin yanında yer alarak önemli haber ve görüntülere imza attı. Taşkın, 2016 Ağustos günü  Diriliş Postası Gazetesi Ankara Temsilcisi ve parlamento muhabiri oldu. 2019 13 Aralık gününe kadar bu görevini sürdürdü. Sürekli Basın Kartı sahibi olan Taşkın’ın 14 adet yayımlanmış araştırma kitabı var.  Taşkın, Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu