REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Kocaeli

KOÜ Teknopark binası model fabrika oluyor

Kocaeli Üniversitesi Vakfı’nın Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli’de kurulacak olan model fabrikayla ilgili Teknopark binasının model fabrika olması için Vali Seddar Yavuz’a teklifte bulunduğunu söyledi.

VAKIF YÖNETİCİLERİ KATILDI

Kocaeli Üniversitesi Vakfı’nın Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün başkanlığında Anıtpark Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirilen genel kurula KOÜ Vakfı Üyeleri, Vali Yardımcısı Ekrem Çalık,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, iş insanları Macit Haldız, Vefa İbrahim Aracı ve Bahattin Ertuğ, dekanlar, müdürler ve akademisyenler hazır bulundu.

“3 YILDA 900 ÖĞRENCİYE BURS VERDİK”

Divan başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Küçük’ün yaptığı genel kurulda Kocaeli Üniversitesi Vakfı’nın 2019-2020 ve 2021 yılı Faaliyet Raporunu Vakfın Mali Müşaviri İbrahim Tosuner okudu. Tosuner şöyle konuştu: “Üniversitemiz öğrencilerine geçtiğimiz üç yılda verilen burs ödemeleri ve mevcut imkânlarımızla ulaşabildiğimiz öğrenci sayılarımız 2019 yılında 319 öğrenciye 387 bin 102 bin TL, 2020 yılında toplam 387 öğrenciye 389 bin 91 TL, 2021 yılında 194 öğrenciye 326 bin 243 TL olmak üzere toplamda 1 milyon 102 bin 436 TL burs verdik. Vakfımızın 2019, 2020 ve 2021 yıllarında elde ettiği şartlı bağışların karşılığı olarak Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanemiz bünyesinde bulunan çeşitli birimlerinde kullanılmak üzere oda yapımı, demirbaş malzeme alımı ve kullanıma tahsis edilmiş demirbaş malların lojistik hizmetlerinin sağlanması gibi amaçlarla 2019 yılında 530 bin 789 TL, 2020 yılında 70 bin 128 ve 2021 yılında 471 bin 72 TL olmak üzere toplamda 1 milyon 71 bin 990 TL destek sağlanmıştır.

“209 BİN TL HARCAMA YAPTIK”

Amaçlarımız ve hedeflerimiz doğrultusunda; Üniversitemize ait çeşitli eğitim birimleri ve öğrenci kulüplerine 2019-2020-2021 yıllarında da ekonomik imkânlarımız dâhilinde 2019 yılında 36 bin 828, 2020 yılında 150 bin 543, 2021 yılında 21 bin 690 olmak üzere toplamda 209 bin 61 TL harcama gerçekleştirdik.”

Genel Kurulda denetim raporlarını ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı okudu. Fığlalı, Kocaeli Üniversitesi Vakfı ve buna bağlı olarak çalışan KOÜ Vakfı Bilimsel ve Teknik Danışmanlık İktisadi İşletmesi’nin defter ve gelir gider belgeleri üzerinde denetim sonucundaki tespitleri açıkladı.

YEREL YÖNETİMLERE SİTEM

Genel Kurulun dilek ve temenniler bölümünde söz alan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, vakfın durumu ile ilgili sitemlerde bulundu. 7 yıl önce göreve başladığını hatırlatan Rektör Hülagü şunları söyledi: “Göreve başladığımdan bu yana vakıf ile ilgili çok yol kaydedemedik. Şanssızlığımız şöyle. Hereke’de bağışlanan 2 yurt binası tam göreve başladığımız gün üniversiteye geçti. Gelirler genel bütçeye katıldı. Tamamen bağışlarla giden bir vakfımız var. Bunun böyle olmaması gerekli. Maalesef yerel yönetimdeki siyasetçilerimiz daha ziyade büyük öğrenci potansiyeli ve sayısı olan vakıflar daha geri planda tutuldu” dedi.

“BAĞIŞÇILARI ARTTIRMALIYIZ”

Kocaeli ili gibi sanayinin kalbi olan bir şehirdeki üniversitenin vakfının böyle olmaması lazım. 2 yıldan beri ciddi bir pandemi atlatıyoruz. Pandemi sürecinden öğrenci burslarında ciddi sıkıntılar yaşadık. Şehit aile yakınlarına ve başarı gösteren öğrencilere burs vermek hedefindeyiz. Şartlı bağışlarla bunu yapamıyoruz. 3 önemli bağışçımız var; İbrahim Aracı, Bahattin Ertuğ ve Macit Haldız. Sıkıştığımızda bir çorba içmeye çağırıyoruz. Çorbanın fiyatı 50 bin liradan başlıyor. Bu yıl daha radikal kararlar alabiliriz. Büyükşehir Belediye Başkanımız üniversitemiz kökenli bir başkan. Belediyeyi daha fazla devreye sokmalıyız. Bağışçıları arttırmalıyız. Önemli olan başarılı, şehitlerimiz ve gazilerimiz yakınlarına burs sağlamak. Öğrenci kulüplerine daha çok destek vermek istiyoruz. Pandemi her şeye blok koydu. Vakfın kitap basma ve matbaa faaliyetlerinde rol almasını sağlıyoruz. Tekrar vakfımıza bağış yapan herkese teşekkür ediyorum.

“125 MİLYON LİRA YARDIM ALDIK”

Çocuklarımızın FETÖ ve benzeri yerlerin eline geçmemesi için yukarıda Bakanlıkla yer tahsisi yaparak bin kişilik yurt yaptık. Hereke’deki yurtlarımızın fiyatını 800 liradan 600 liraya indirdik. Burada parklarda 3-5 kişinin parklarda yatmasına bakmayın. Kocaeli’ de yurt sorunu yok. Yurtların yüzde 67’si dolu. Yüzde 33’ü boş. Şamata yapmak için toplanıyor. 4 bin 500’e yakın öğrenciye ücretsiz yemek bursu veriyoruz. Kendi cebimizden vermiyoruz. Devlet veriyor. Üniversitenin geniş imkanları var. Başarılı öğrencileri bir şekilde cazip kılarak getirmeliyiz. Geçtiğimiz dönem maliye bakanı ile görüşmeler yaptık. Bu yılın hemen öncesinde 2019-2020-2021 ile ilgili çok ciddi yardımlar aldık. 125 milyon kadar lira kadar yardım aldık.

TEKNOPARK BİNASI MODEL FABRİKA OLUYOR

Teknopark’ta üretilen AR-GE’nin hizmete dönmesi sanayine kabul görmesi lazım. Sanayi Bakanlığın bir model fabrika önerisi var. Sayın valimiz ile görüştüm. Teknopark olarak kullandığımız binayı size model fabrika yeri olarak terk edebiliriz dedim. Geniş bir alan. Arazi kıymetli bir arazi. Bunun karşısında kabası bitmiş iskelet bir bina var onu siz bitirin böylece devlete 2 yer kazandırabiliriz Fabrika yapmak için uğraşmayın. Ben yer vereyim dedim. Kocaeli için güzel bir altyapı olur dedim. Sayın Valimiz yanıt verdi ve çalışmasını yapacaklarını söyledi.”

KOÜ VAKFI YÖNETİM KURULU

Konuşmaların ardından genel kurula geçildi. KOÜ Vakfı Yeni Yönetim Kurulu şöyle oluştu: Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Prof. Dr. Selman Aziz Erden,  Mustafa Eren, Vefa İbrahim Aracı, Macit Haldız, Bahattin Ertuğ.

DENETİM KURULU

Prof. Dr. N. Zafer Utkan, Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Dr. Öğretim Üyesi Erener Balıkçı.

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu