REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
Spor

Kocaeli’nin gençleri Bocce Türkiye Finalinde!

Ankara’da düzenlenen Bocce bölge finallerinde Kocaeli’den katılan Derbent Ortaokulu,Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.

Derbent ortaokulu Küçük kızlar ve yıldız kızlarda bölge şampiyonu,

Yıldız erkekler kategorisinde bölge 2. olarak Türkiye finallerine 3 takımla katılmayı hak kazanmışlardır.

Mayıs’ta Aydın’da yapılacak bocce Türkiye finalinde3 takım şehrimizi temsil ediyoruz.

Gebzehabermerkezi.com.tr ailesi olarak şehrimizi temsil eden Kocaeli’nin gençlerine Bocce Türkiye finalinde başarılar dileriz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 5A18F71C-ACE2-4F7F-8128-75BD521ED6F2-768x1024.jpeg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı CFFB1DC8-434D-404D-B928-3E5C4CC69968-768x1024.jpeg

BOCCE NEDİR

Dünyanın en eski spor dallarından biri olan Bocce, pek kimsenin bilmediği ve bowlinge benzeyen,demir bilyelerle oynanan bir oyun ve spor branşıdır. Dünyanın birçok bölgesinde oynanan bu sporun ve oyunun  kökeni hakkında kesin bilgiler olmamasına rağmen kökenin milattan öncesi Anadolu topraklarında olduğu tahmin ediliyor. Bu yüzden de en eski spor dallarından biri olarak kabul edilmiştir.  Günümüzde oynanan  halini ise ilk Romalılar oynamış ve Bocce olarak adlandırmışlardır.

Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa (pallinoya) yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

Bocce sahası uzunluğu 26mt 50cm, genişliği 4mt 50cm bir dikdörtgen sahada oynanır. Tek kişilik bocce müsabakalarında oyuncular 4’er topla, 2’li veya 3’lü müsabakalarda 2’şer topla oynanır.

Bocce sporu dört farklı oyun sisteminden oluşmaktadır. Bunlar;

  • Raffa,
  • Volo,
  • Petank
  • Çim Topu

Ülkemizde ilk kez 1990’lı yılların başında Raffa sistemi oynanmaya başlanmış, 1995 yılında bu spor Herkes İçin Spor Federasyonu çatısı altına girmiştir. Daha sonra Beyzbol ve Softbol Federasyonuna bağlanan Bocce sporu, 14 Ekim 2004 tarihinde Merkez Danışma Kurulu kararıyla Bowling ve Dart ile birlikte ayrı bir federasyon çatısı altında toplanmıştır.

11-14 yaşlar için gençler kategorisi vardır. 17 yaşından büyükler için büyükler kategorisidir.  Oyun topları yuvarlak ve sentetik olmalı. Bocce için ideal topların boyutları ise şöyledir;

  • Büyük top 107 -113 mm çapta olmalı ve 920 -1.00 gram ağırlığında olmak zorundadır.
  • Bayanlarda ve küçük gruplarda ise ağırlık 900 gram,çap 106 mm olmalı.
  • Küçük top yani misket olanı 4 cm çağında ve 50 gr olmalıdır.

Bu sporun çocuklarımıza en büyük faydası el, göz ve beyin üçlü koordinasyonun gelişimine faydasıdır, Özel gereksinimli çocuklarımızında oynayabileceği ve onların gelişimine büyük katkılar sunan bir spordur.Açık havada oynanması, arkadaşlarla beraber sohbet ortamı oluşturması,sosyal bir oyun olması çocuklarımızın sporu mutlulukla yapmasına neden olmaktadır. Spor çocuklarımızın kendine güven, yaratıcılık yeteneklerinin gelişmesi kısaca hayatımızın her alanında fayda sağlamaktadır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bocce_nedir-777x400-1.jpg

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu