REDSTONE FRANCHISE BAŞVURUSU İÇİN HEMEN TIKLAYIN! Uluslararası ve %100 Türk Sermayeli Gayrimenkul Franchise Şirketi
İş Dünyası

Ünlü Fütürist Alphan Manas, Başaranlar Yatırım Holding ve Redstone Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi

Başaranlar Yatırım Holding  ve iştiraki Redstone sağlam adımlar atmaya devam ediyor. İki şirket son olarak ünlü fütürist Alphan Manas’ı yönetim kurulu üyeliğine getirdi.

ALPHAN MANAS KİMDİR?

30 Temmuz 1962 yılında İzmir’de doğmuştur. Babasının adı Oğuz Manas’dır. İlkokulu İzmir’de Ankara İlkokulunda ortaokulu Karşıyaka’da  bitirdikten sonra Atatürk Lisesinden mezun oldu. 1983 yılında Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Üniversite eğitimi için ABD’ye gitti ve 1987 yılında New York Eyalet Üniversitesine (SUNY) bağlı F.I.T. (Fashion Institute of Technology)‘den Üretim Yönetimi konusunda lisansüstü diplomasını aldı. 

Alphan Manas, ABD’de Tenba‘nın New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalıştı. 1987 yılında Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü.

Alphan Manas, 1994 yılında Harvard Business School‘da OPM’e (Patron, Yönetici Programı) katıldı.

1997 sonrası Teknoloji Holding’in tüm şirketlerinin kurucu ortağı oldu. Bunların arasında dünyanın en büyük EFT-POS üreticisi Ingenico‘nun Türkiye distribütörü ve bölgesel çözüm ortağı Planet ve Üçüncü Parti Kredi Kartı/Debit Kart/EFT-POS Hizmeti veren Universal Kart Hizmetleri ve Bilişim sektörüne hizmet veren Teknik Servis şirketi Teknoser de bulunmaktadır. 1998 yılında kurulan tüm şirketler Teknoloji Holding çatısı altında toplandı. 

2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de yer alan 7 şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan, ABD ile İngiltere’de yapılanmış Brightwell Holdings BV’yi kurdu. Alphan Manas, Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de Yönetim Kurulu Eş-başkanı olarak 18 yıl grubun ‘İş ve Pazar Geliştirme’ faaliyetlerini bizzat yürüttü.

Nisan 2004’de hayata geçen İDDAA oyunu ile değer kazanan İnteltek firmasındaki Teknoloji Holding hisselerinin, 19 ay gibi kısa bir süre içinde 400 Milyon USD değer üzerinden 80 Milyon USD’ye Intralot’a satılmasıdır. Alphan Manas, Türkiye’de hükümet düzeyindeki birçok altyapı projelerine öncülük etmiş, katkıda bulunmuş ve ilgili kuruluşlarca hazırlanan kanun, tebliğ ve kararname düzenlenmesine destek olmuştur. Söz konusu projelerden bazıları: İlaa Üretim Esnasında Barkod Uygulaması, Köprü ve Otoyollarda Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), 1997 Nüfus Sayım Projesi, Uzaktan Otomatik Sayaç Okuma (AMR) ve Sabit Bayilik, GSM, ITV, Internet ve IVR platformlarından yararlanan “Spor Toto ve At Yarışları” bahis sistemidir. 2004 yılında World Future Society (Dünya Fütüristler Birliği) Türkiye Başkanı oldu. 2004 yılında İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü. 2005 yılında Türkiye Fütüristler Derneği Kurucu Başkanı oldu. 2008 yılından beri bu derneğin Onursal Başkanlığı görevini yürütüyor. 2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, Institute of Ecolonomics‘in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi ve bu görevini 2008 yılına kadar sürdürdü. Alphan Manas bir fütürist. Üretken bir mucit ve endüstri tasarımcısı olan Manas, son yıllarda zamanının bir bölümünü irili ufaklı yenilikçi teknoloji ürünü buluşlarına ayırıyor. TÜSİAD ve Türk-Amerikan Konseyi (ATC) üyesi olan Alphan Manas, ayrıca İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin de kurucu üyesi. 2006–2007 yılları arasında TÜBİTAK-MAM’ın Enerji, Kimya ve Çevre Enstitü’leri Danışma Kurulu Üyeliğini yaptı.

2006 ve 2007 yıllarında Forbes Dergisi’nde, 2008 ve 2009 yıllarında Businessweek Dergisi’nde köşe yazarlığı yaptı. 2006 yılından beri hem Dünya Fütüristler Birliği yayın organı FUTUREtakes‘in Editörlüğünü 5 yıl boyunca yaptı. Çeşitli yayın organlarında çıkan yazılarını ve dünyadaki gelişmeleri www.alphanmanas.com adlı blog’unda yorumlayarak paylaşıyor. 2005 yılı Kasım ayında Kamboçya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosu oldu. Aralık 2009’da ise Kamboçya Devlet Nişanı aldı. 2007 yılında Boren (Bor Enstitüsü) Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. 2007 yılında Millenium Project’in Türkiye kurucusu oldu. Birleşmiş Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında uluslararası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamları, planlamacı stratejistler ve fütüristlerden oluşan bir (think thank) Danışma Kuruludur. 2007-2008 sezonunda Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Yönetim Kurulu üyeliği süresince bayan voleybol takımının sorumluluğunu üstlendi ve takım 2. Lige yükseldi. Haziran 2009’da İSGİD (İstanbul Girişimciler Derneği) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Bu görevini bir yıl  sürdürdü. Daha sonra dernek üyeliğini de bıraktı. 2009 yılında Mensa High IQ Society Türkiye başkanı ve Mensa Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Derneği Kurucu Başkanı oldu. Alphan Manas’ın IQ’su İngiltere Mensa ve Amerika Binet tarafından tescillenmiş olarak 145’dir. 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Jeotermal Ensititüsü Danışma Kurulu Üyeliğine seçildi.

2011-2014 yıllarında ESİAD (Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği) 2 dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2013 yılında merkezi San Fransisco’da bulunan dünyanın en yaygın Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum’un Türkiye uzantısı Keiretsu Forum İstanbul‘un Kurucu Başkanı oldu. Yönetim Kurulu Başkanlığını 2 yıl sürdürdü. Kasım 2015′de Işık Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi Danışma Kurulu‘na seçildi. Şubat 2016′da TİM‘e (Türkiye İhracaatçılar Meclisi) İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı olarak atandı. Nisan 2016′da İHKİB‘e (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) İnovasyon Danışmanı olarak atandı. Temmuz 2016′da Twitter’da Takip Edilmesi Gereken 100 Teknoloji Uzmanı (Top 100 Technology Experts To Follow On Twitter) Listesinde 3.sıraya yükseldi. ‘İnovatif Girişimci‘ olarak 10′dan fazla sektörde; T-Design, 90′lı yıllar/2000′in başında çocukların/gençlerin sevgilisi TV oyunu Hugo‘nun yapım şirketi Konsensus, çıkış yaptığı şirket, İddaa (Inteltek) ve Bilyoner dahil başarılı satış yapılan şirket ve şu anda yatırımı olan şirket dahil toplam 35 şirkette; 50′den fazla kişiyle ortaklık kurdu. En az 20 tane şirket birleşmesi/evliliği görüşmesini bizzat yürüttü. Kurduğu veya Murahhas Azası olarak bizzat İş Modellerini oluşturduğu şirketlerin değerleri 1 milyar USD’ye ulaşırken, yıllık ciroları toplam 4 milyar USD’yi geçmiştir. Yurt dışında Eclipse Aviation, Heuliez/ MIA Electric Car, Synergethic/ Tilter Electric Car, Think Electric Car ve SAAB‘ın satın alınması için teklif verdi. Synergethic/ Tilter Electric Car‘ın satın alınması sürecini yönetti ve ortak oldu. Teknoloji transferi konusunda bölgesel hükümet ile yaşanan sıkıntılar yüzünden Türk ortaklar Fransız mahkemelerinde şirketin iflasını istedi. Alphan Manas, 1999 yılında Türkiye 1995 yılı 2. güzeli Gamze Saygı ile evlendi. Hazal adında kızı, Dinç ve Erk adlarında ikiz erkek çocuğu vardır. 2014 yılında boşandı. Oyuncu Cemal Hünal ile birlikte Cirit sporunu Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu altında “Cirit” dalı yapma gibi bir düşünceleri vardır.

Alphan Manas’dan veciz söz: 

“Akıllı insanlar başarılarının tadını çıkarmadan başka başarıların peşinde koşmazlar”. Bu durumda ben pek akıllı olmuyorum. Ama gerçek girişimciler “akıllı olmayan”lardır.

Gebze Haber Merkezi

Gebze Haber Merkezi | Gebze'nin Haber Merkezi. Özgün, Yaratıcı, Yenilikçi Bakış Açısı ile Doğru, Tarafsız, Araştırmacı Gazetecilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu